Serumla gelen tüp bebek

Ebru Güler’e içinde yumurta fosfolipidleri de olan yağ emülsiyonu serum olarak verildi. Bağışıklığı güçlenen Güler sonunda anne oldu

Serumla gelen tüp bebek
İstanbul'da yaşayan Ebru Güler (33) ve eşi Kaan Güler (37), 2004'te tüp bebek tedavisi görmeye başladı. Ebru Güler, bu süreçte önce kayınpederini, ardından da ağabeyini kaybetti. Yaşadığı bu üzücü olaylar kendisini psikolojik olarak sarstı. Düşükle sonuçlanan 10 embriyo transferi ailede büyük çöküntüye yol açtı. Çift son bir umut ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek'e başvurdu. Özörnek düşüklerin tekrarlamaması için 11'inci kez yaptıkları embriyo transferinde Ebru Güler'e bu kez farklı bir tedavi yöntemi uyguladı. Güler'e "İntralipid Serum" denilen ve ABD'de yapılan araştırmalarda tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında adayların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek amacı ile kullanılan bir yöntem uygulandı. Bu yöntemde soya fasulyesi yağı, yumurta fosfolipidleri ve gliserinden oluşan bir yağ emülsiyonundan meydana gelen serum anne adayına veriliyor. Başarılı geçen tedavi sonrası hamileliğin gerçekleşmesi ailenin yüreğine su serpti. 11'inci denemede bebeğini kucağına alan Ebru Güler "Tam da ümidimin tükendiği anda mucizem dünyaya geldi" dedi.

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERDE YENİ UMUT
Dr. Hakan Özörnek, tekrarlayan düşüklerin sıkça rastlanan bir durum olduğunu 'serum' yönteminin ise yüksek oranda başarı sağladığını anlattı. Özörnek, "Ebru Güler'in 'tipik bir tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı hastası' olduğunu gözlemledik. Intralipid serum uygulaması annede embriyonun tutunmamasına sebep olan bağışıklık sistemi organizasyon bozukluğunu dengeledi. Embriyo transferinin ilk yapıldığı gün ve sonrasında da aralıklarla serumu kullandık" dedi.
BİZE ULAŞIN