Şile’de kargo gemisi battı

Bursa’nın Gemlik ilçesinden aldığı demir tozunu Karadeniz Ereğlisi Limanı’na götüren Türk bayraklı Bilal Bal adlı kargo gemisi, Şile açıklarında battı. 11 kişilik mürettebat kayıp

Şile’de kargo gemisi battı
Türk bayraklı 78.5 metre uzunluğunda, 13 metre genişliğindeki Bilal Bal isimli kargo gemisi, geçen cuma günü Bursa'nın Gemlik ilçesindeki Rodaport Limanı'ndan aldığı demir tozu yükünü Zonguldak Ereğli Limanı'na götürürken, Şile açıklarında radardan kayboldu. 1974 yapımı ve DEMSA Denizcilik'e kayıtlı olan gemi battıktan sonra, hidrostatik fırlatmayla serbest kalarak yüzeye çıktıktan sonra uydu aracılığıyla sinyal gönderen "EPIRB" adlı cihazdan saat 04.00 sıralarında sinyal alındı.


TCG Alemdar Kurtarma gemisi tarafından yeri tespit edilen gemi 88 metre derinlikte böyle görüntülendi.

Bunun üzerine bölgeye Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bağlı 1 uçak, 1 helikopteri ve 2 bot ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı 5 kurtarma botunun yanı sıra, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından da insansız denizaltı görüntüleme ve tespit cihazı destekli bir denizaltı kurtarma gemisi gönderildi.
Arama çalışmaları sırasında, üzerinde "Bilal Bal" yazılı can simidi ile "ORAPİN 4" yazılı şişme can salı bulundu.


Arama çalışmaları sürerken gemiye ait can salı ve can simidi bulundu.

TCG ALEMDAR TESPİT ETTİ
Akşam saatlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı "TCG ALEMDAR" gemisi, kayıp gemiyi, Şile sahiline 7 mil mesafede ve 88 metre derinlikte tespit etti. Arama kurtarma gemileri batığın üzerine sabitlenirken dalgıçlar da arama çalışması başlattı.


Mürettebat yakınlarının görevlilerle birlikte kıyıda endişeli bekleyişleri sürüyor.

ENDİŞELİ BEKLEYİŞ
Gemide, Kaptan Refik Telci, İkinci Kaptan Cüneyd Yedican, Başmühendis Ali Doğan, İkinci Makinist Hüsamettin Yazıcı ile gemiciler Mert İlkmen, Nihat Küçük, Nedim Alicem, Sabri Yıldırım, Engin Selçuk, Vedat Odabaşı ve mürettebat dışı bir kişiyle birlikte 11 kişinin bulunduğu öğrenildi. Mürettebatın yakınları da sahilde arama çalışmalarını endişeyle izledi. Sakarya'da yaşayan Turgay Meydan gece 03.05'te Nihat Küçük ile görüştüğünü ve 'Gemi şaft bölümünden su alıyor' dedikten sonra telefonun kesildiğini iddia etti.

Geminin ikinci kaptanı Onur Aşkın Küçük'ün eşi Aylin Küçük geminin kayınpederine ait olduğunu belirterek "Eşimle gece konuştuğumuzda her şeyin yolunda olduğunu söylemişti. Sabah haber geldi, geminin battığını söylediler" dedi.

YILDIRIM: ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Başbakan Binali Yıldırım, batan gemiyle ilgili olarak, "Maalesef dün gece Karadeniz'in kuzeyinde bir kosterimiz bilinmeyen bir nedenle batmıştır. Personeli arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. İnşallah personele sağ salim ulaşırız. Bir kez daha bu olaydan dolayı da gemide bulunan personelin yakınlarına geçmiş olsun diyorum. Arama kurtarma çalışmaları, inşallah başarıyla tamamlanmış olur" dedi.
Sahil Güvenlik Komutanlığı da gemiyle ilgili açıklamada bulundu. Açıklamada "Gemide Türk vatandaşı 11 mürettebat vardır. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı dünyanın sayılı kurtarma gemilerinden biri olan TCG Alemdar Kurtarma Gemisi bahse konu ticari geminin yerini tespit etmiştir. Arama kurtarma faaliyetlerine hâlihazırda devam edilmektedir" denildi.
BİZE ULAŞIN