AK Parti’den trafik güvenliği için önemli adım

Milletvekili Ilıcalı, Cumhurbaşkanı’na sunduğu raporda kazaların üç nedenini sıraladı: Aşırı hız, hatalı sollama, kırmızı ışık ihlali

AK Parti’den trafik güvenliği için önemli adım
AK Parti milletvekili Mustafa Ilıcalı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a bir rapor sundu. TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olan Ilıcalı, trafik kazalarının önlenmesi için yoğun çalışma yürütüyor. Kazaların en büyük nedenleri arasında ilk sırada aşırı hız, ikinci sırada hatalı sollama üçüncü sırada ise kırmızı ışık ihlali olduğunu belirten Ilıcalı, bu konuda alınacak önlemlere ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir rapor sunduğunu söyledi. Ilıcalı raporda yapılması gerekenleri üç başlık altında topladı: Eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinin yaygınlaştırılması, teknolojik imkânların en iyi şekilde kullanılması, yeni teknolojileri destekleyen idari ve yasal düzenlemelerin yapılması. 110 kilometre hızla çarpmanın 12'nci kattan atlama etkisi yarattığını belirten Ilıcalı özetle şöyle dedi:
Öncelikle toplumun bilinçlendirilmesi gerek. Diyor ki "Veririm paramı, hız yaparım." Bilmiyor ki bunun hayatına mal olacağını... Trafik polislerine bu konuda büyük görevler düşüyor. Polislerin sürekli görev değişikliğinin trafik güvenliğine olumsuz etkisi var. Bir polis bir bakıyorsunuz trafik polisi daha sonra başka yerde başka görev veriyor. Onun yerine gelen polisinin bu konuda tecrübesi olamayabiliyor.
Türkiye'de bağımsız bir yapıya, kurumlar arası organizasyonu sağlayabilecek temsil gücüne sahip, akademik çalışmaların izlenebildiği, gelişen teknolojilerin sürekli takip edildiği, uzmanlaşmaya imkân veren, kaynak ve kadro sıkıntısı olmayan bir yapıya kavuşturulmasına ihtiyaç var.
BİZE ULAŞIN