Akdeniz’deki göçmen trajedisi hız kesmiyor

Avrupa Deniz Kuvvetleri, düzenlediği operasyonlarla 764 göçmeni kurtardı. İtalya’ya gitmeye çalışan 23 göçmenin ise cansız bededine ulaşıldığı açıklandı

Akdeniz’deki göçmen trajedisi hız kesmiyor
Akdeniz'de yapılan kurtarma operasyonlarında önceki gün 700 göçmenin kurtarıldığı ve 23 göçmenin cesedinin çıkarıldığı açıklandı. Akdeniz'deki Avrupa Deniz Kuvvetleri tarafından düzenlenen çalışmalarda görevli İspanyol bir gemi 64 göçmeni kurtardı. Cuma günü boyunca toplamda 6 kurtarma operasyonu gerçekleştirildi. Çarşamba günü düzenlenen operasyonlarda ise 900 göçmen kurtarılmış ve 7 kişinin cesedine ulaşılmıştı. Üç yıldan beri süren göçmen akını göz önüne alındığında İtalya'ya varan göçmen sayısında temmuzdan bu yana önceki yıllara nazaran keskin bir düşüş yaşandığı ifade ediliyor. Bu düşüşte ise Roma yönetiminin göçmenlerin ve insan kaçakçılarının devamlı kullandığı yolların önünü kesmesi için Libya ile imzaladığı anlaşma etkili oldu.

TÜRKİYE'DE 114 GÖÇMEN YAKALANDI
Öte yandan Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmeye çalışan Afganistan ve İran uyruklu 29 kaçak yakalandı. Küçükkuyu'daki Sahil Güvenlik Karakolu'na getirilen yabancı uyruklulara burada eşofman, ayakkabı, çorap ve battaniye ile yiyecek paketleri verildi. Mülteciler, daha sonra Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi. Edirne'de şüphe üzerine durdurulan İstanbul plakalı bir araç içerisinde yasa dışı yollarla Yunanistan'a kaçma hazırlığında bulunan 37 Suriye uyruklu kaçak göçmen yakalandı. Araç sürücüsü K.B. de bu şahıslara organizatörlük yaptığı iddiasıyla gözaltına alındı. Çankırı'nın Ilgaz ilçesinde de yurda yasa dışı yollarla girdikleri tespit edilen 48 kaçak göçmen yakalandı. Kaçakları taşıyan otobüsün şoförü ile otobüse öncülük yaptığı belirlenen araçtaki 2 kişi gözaltına alındı.
BİZE ULAŞIN