10 Kasım okullar tatil mi? - 10 Kasım 2017 Cuma okullar tatil olacak mı? - İşte yanıtı

Mustafa Kemal Atatürk'ün 79. ölüm yıldönümü bu sene de saygı ve özlem ile anılacak.Bu önemli güne sayılı günler kala okullarda düzenlenecek çeşitli etkinlikler öncesi öğrenciler de son hazırlıklarını tamamlıyor. Öte yandan ''10 Kasım'da okullar tatil mi'' sorusunun yanıtı da merak ediliyor. Peki 10 Kasım Cuma günü okullar tatil olacak mı? İşte detaylar...

10 Kasım okullar tatil mi? - 10 Kasım 2017 Cuma okullar tatil olacak mı? - İşte yanıtı

10 Kasım Atatürk'ün anma gününe kısa bir süre kala ''10 Kasım'da okullar tatil mi'' sorusunun yanıtı milyonlarca öğrenci ve veli tarafından merak edilmeye başladı. Bu önemli gün öncesi okullarda yapılacak etkinlikler için son hazırlıklar devam ediyor. Peki 10 Kasım Cuma 2017'de okullar tatil olacak mı? İşte detaylar...

10 KASIM'DA OKULLAR TATİL Mİ?

Geçtiğimiz sene olduğu gibi 10 Kasım 2017 Cuma günü okullar tatil edilmeyecek. Saat 09:05'te yapılacak saygı duruşu ve arından devam edecek törenden sonra öğrenciler derslerine dönecek.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

1881'de Selanik'te doğdu. Annesi Zübeyde Hanım, babası Ali Rıza Efendi'dir. Sırasıyla, Mahalle Mektebi, Şemsi Efendi Okulu, Selanik Mülkiye Rüştiyesi, Selanik Askeri Rüştiyesi, Selanik Askeri İdadisi, Harp Okulu ve Harp Akademisi'ne gitti. 1893 yılında Askeri Rüştiye'de okurken matematik öğretmeni tarafından adına "Kemal" ilave edilerek Mustafa Kemal adını aldı.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'ndan yenik ayrılınca Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma uyarınca vatan topraklarının işgalinin başlaması üzerine Mustafa Kemal, 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkarak milli mücadeleyi başlattı.

Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılması ile Meclis ve Hükümet Başkanlığına seçildi. Sakarya Savaşı'nın kazanılmasının ardından, Gazilik unvanı ve Mareşallik rütbesi ile onurlandırıldı. Mustafa Kemal, 29 Ekim 1923'de cumhuriyetin ilan edilmesi ile beraber Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.

1934 yılında Gazi Mustafa Kemal'e meclis tarafından "Atatürk" soyadı verildi. Atatürk, gerçekleştirmiş olduğu inkılâplar ile Türkiye Cumhuriyeti'nin medeni ülkeler seviyesine çıkmasını sağladı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938'de Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini yumdu.
Atatürk'ün hayatı, Türk milleti için adanmış, destansı bir yaşamdır.

BİZE ULAŞIN