Türk Kızılayı deprem bölgesinde

İran ve Irak’ı vuran 7.3’lük depremin ardından bölgeye ilk koşan yine Türkiye oldu. Bölgeye 70 TIR’lık yardım malzemesi ile çok sayıda personel intikal etti

Türk Kızılayı deprem bölgesinde
Irak'ın Süleymaniye kenti merkezli 7.3 büyüklüğündeki depremde, Irak'ta 7 kişi hayatını kaybederken, İran'da depremden etkilenen 14 bölgede en az 530 kişi öldü. Depremin ardından bölgeye yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu. Olay sonrası AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu başkanlığında, 10 personel ve bir araç, UMKE'den 10 personel ve bir araçla birlikte 320 battaniye ve 60 çadırdan oluşan yardım malzemesi Genelkurmay Başkanlığı'na ait A400M kargo uçağıyla saat 11.15'te Irak Süleymaniye Havaalanı'na iniş yaptı. AFAD, 70 TIR'lık yardım malzemesinin Erbil'deki depolara ulaştığını açıkladı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da bölgede incelemelerde bulundu. Kınık yardım malzemeleri arasında 5 bin çadır bulunduğunu, bunların 30 bin kişinin barınmasına yetecek sayıda olduğunu belirterek "14 bin battaniye, 10 bin yatak ve ısıtıcı gönderdik. Mobil mutfağımız da bölgede hizmet verecek" dedi.

SABAH DEPREMZEDELERLE GÖRÜŞTÜ
Depremin vurduğu Irak-İran sınırında yaşanan insanlık dramına yerinde tanıklık etmek üzere Irak'a ulaşan SABAH muhabiri, depremin en çok vurduğu Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde afetzedelerle görüştü. Depremde yaşamını yitiren 2 komşusu için üzülen Seyf Hüseyin, "Deprem anında kâbus gibi sarsıntının ardından hemen yanımızdaki bu ev korkunç bir gürültüyle sarsıldı. Hemen kendimizi dışarı attık. Bu evden 2 ölü çıktı. Komşumuzun eşi ve 1 yaşındaki kızı enkaz altında kaldı. 6 kişiyi de sağ kurtardık" dedi.
BİZE ULAŞIN