Sağdıç zulmünden korkan damat kaçtı

Manisa’da sağdıçlarının “düğün işkencesi”nden korkan damat, gelini bırakıp kayıplara karıştı. Sağdıçlar, “Damadı bulup getirene veya saklandığı yeri söyleyene 500 lira verilecek” dedi

Sağdıç zulmünden korkan damat kaçtı
Manisa'nın Yuntdağı yöresine özgü geleneksel düğün eğlencelerinden "düğün işkencesi" nedeniyle eğlence sonrası kendisine yapılacaklardan korkan damat, gelini bırakarak kayıplara karıştı. Sağdıçları tarafından her yerde aranan damat Ferhat Balaban, 'büyük firardan' 24 saat sonra eve döndü.
Trajikomik olay Manisa'nın Yuntdağı yöresinde yaşandı. 26 yaşındaki Ferhat Balaban ile Berivan Aksoy pazar günü dünya evine girdi. Genç çift için oturdukları mahallede düğün töreni düzenlendi. Düğün sonrası sağdıçları tarafından kendisine yapılacak olan "düğün işkencesinden" haberdar olan damat, gelinin eve getirilmesi sırasında, evin arka bahçesinden kaçtı. "Düğün işkencesi"nden korktuğu için kaçan ve daha sonra evine dönen 26 yaşındaki Ferhat Balaban, kendi başlattığı geleneğin kurbanı olduğunu anlattı.

'GELENEĞİ BEN BAŞLATTIM'
Kendi aralarında başlattıkları ve evlenen tüm damatlara uygulanan "düğün işkencesi"nin fikir babası olduğunu söyleyen Balaban, "Bu geleneği benimle aynı yaşlarda olan köyümüzün gençleri ile 7 yıl önce başlattık" dedi. Gelini eve bıraktıktan sonra Menemen üzerinden İzmir'e kaçtıklarını belirten Balaban, "Düğün öncesi ben bunu sağdıçlarıma yapmıştım. Onların da bana yapacağını tahmin ettiğim için bir akrabamı ayarladım. Gelini eve getirdikten sonra arka bahçeden duvardan atlayıp kaçtım" diye konuştu.

'24 SAAT KAÇAN KURTULUR'
Balaban, İzmir'de bir gece kaldıktan sonra evine döndüğünü ifade ederek şöyle devam etti: "Beni bulamadıkları için aradan 24 saat geçtikten sonra evime geldim. Çünkü 24 saatten sonra bana bir şey yapamazlar. O süre içinde bulsalardı istedikleri gibi işkence uygulayabilirlerdi"
Balaban, "düğün işkencesi"nin aslında eğlence amaçlı bir oyun olduğunu ve kaçarak 24 saat saklanmasının da oyunun bir parçası olduğunu kaydetti.

ADIM ADIM İŞKENCE...
Mahalledeki "düğün işkencesi" geleneğine göre damadın boynuna çan, sırtına semer takılıyor, daha sonra ise ayakları beton harcının içine konulan damat, soğuk suyla ıslatılıyor. Bununla da yetinmeyen sağdıçlar, damadı ahıra götürerek, hayvanların içinde gezdiriyor. Sonrasında ise damadın yüzüne un ve boya dökülüyor.

BİZE ULAŞIN