Ve kar geldi

Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı hava, Trakya’ya karı da beraberinde getirdi. Doğu Anadolu’da ise bazı köy yolları kapandı

Ve kar geldi

Trakya'da iki gündür süren ve hayatı olumsuz etkileyen sağanak yağış, dün sabah saatlerinde hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düşmesiyle, yerini kara bıraktı. Kırklareli'nin Kofçaz, Demirköy ilçeleri ile Bulgaristan'a ulaşımın sağlandığı Dereköy Sınır Kapısı'nda kar kalınlığı bazı bölgelerde 10 santimetreye ulaştı. Balkanlar'da ve bölgede etkili olan yağış nedeniyle, Meriç Nehri'nin su debisi yükseldi. Batı Karadeniz bölgesinin yüksek kesimlerinde, kar kalınlığının 20 santimetreye kadar ulaşabileceği bildirildi.

DOĞU ANADOLU DA KARLI
Doğu Anadolu'da da etkili olan kar nedeniyle Muş'ta 9 köy ve 22 mezra yolu ulaşıma kapandı. Hakkâri merkezde kar kalınlığı 5 santimetreye, Şemdinli ilçesi kırsalında 20 santime ulaştı. Bölgede zincirsiz araçlar yolda ilerlemekte zorlandı. Kar yağışı Van'ın Başkale ilçesi, Bingöl ve Adıyaman'ın yüksek kesimleri ile Şırnak'ın Beytüşşebap Dağları ile terör operasyonlarının sürdüğü Kato Dağı'na da kar yağdı. Erzurum'daki Palandöken ve Bursa Uludağ'a da kar düştü.

YAĞMURDA EV ÇÖKTÜ
Batman'ın Kozluk ilçesi Tepecik Mahallesi'nde aşırı yağış nedeniyle iki katlı kerpiç ev çöktü. Göçük altında kalan İbrahim Azrak (61) ölürken, Ebubekir (17), Nazlı (12), Hülya (26), Serdem (61), Yunus Emre (10) ve Mehmet Azrak (23) yaralandı. Evin yakınındaki barınaktaki çok sayıda hayvan telef oldu.

UÇAK SEFERLERİNİ ETKİLEDİ
İstanbul'da pazar günü öğleden sonra başlayan yağmur dün şiddetini sürdürerek devam etti. Özellikle dün aniden bastıran sağanak yağış ve fırtına, uçak seferlerini etkiledi, bazı bölgede su taşkınları ile trafik yoğunluğuna neden oldu. İzmir'de de sabah saatlerinde başlayan yağmur öğle saatlerinde doluya dönüştü. Çeşme ilçesi Ovacık Mahallesi'nde aniden çıkan hortum ise bazı ağılların çatısını uçururken, ağaçları devirdi.

Mustafa KAYA - Cevdet ÖZDEMİR / Murat SAVAŞ - Ahmet KAVAK - Necdet ÇAKIR SABAH

BİZE ULAŞIN