Yılbaşı baskını

İstanbul’da kaçakçılık polisleri rekor bir operasyona imza attı. Yılbaşı öncesinde piyasaya sürülmek üzere hazırlanan 120 bin şişe sahte içki ve sahte içki imalatında kullanılan 10 ton metil alkol ele geçirildi

Yılbaşı baskını
İstanbul Emniyeti Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü polisleri, Fatih'te sahte içki imal eden ve sahte içkileri piyasaya süren bir çeteye yönelik bir operasyon düzenledi. Vefa Caddesi üzerindeki Divan Efendi Sokak'ta sahte içki üretildiği istihbaratını alan Kaçakçılık polisleri adrese baskın yaptı. Terk edilmiş bir binaya da giren Kaçakçılık polisleri, 3 TIR'da toplam 120 bin şişe sahte içki ve sahte içki imalatında kullanılan toplam 10 ton metil alkol ele geçirdi. İlk incelemelerde şişelerdeki içkilerin sahte olduğu tespit edildi. Yılbaşı öncesinde sahte içkilerin piyasaya sürülmesini engelleyen kaçakçılık polisleri, 5 çete üyesini gözaltına aldı. Şüphelilerin yakalanması için çalışmalar sürerken, ele geçirilen içki numuneleri incelenmek üzere İl Sağlık Müdürlüğü'ne gönderildi. Çete üyelerinin sahte içkileri yılbaşı öncesinde piyasaya sürmeyi planladığı tespit edildi. Ele geçirilen sahte içkilerin piyasa değerinin 6.5 milyon lirayı bulduğu ifade edildi. Daha önce de ele geçirilen içki numunelerinin bir kısmı incelenmiş ve sahte içkilerin çoklu organ yetmezliğinden ölümlere yol açan metil alkolden yapıldığı tespit edilmişti. Gözaltına alınan ve çetenin elebaşları arasında yer alan U.K.'nin terör örgütü üyeliğinden, S.I.'nın da uyuşturucu ticaretinden kaydı olduğu, diğer üç şüphelinin ise Pakistanlı oldukları belirtildi.

2 AYDA 38 KİŞİ ÖLDÜ
İstanbul'da Ekim 2015'te sahte içkiden ölümler yaşanmış, iki ay içinde farklı ilçelerde 38 kişi sahte içki kullanımı nedeniyle yaşamını yitirmişti. Peş peşe yaşanan ölümlerin ardından soruşturma başlatan İstanbul Emniyeti sahte içkileri depolarda ve adreslerde imal eden, piyasaya dağıtımı ile satışını sağlayan organize bir çeteyi çökertmiş ve yapılan operasyonlarda 100 bin şişeyi aşkın sahte içki ele geçirilmişti. 4'ü elebaşı, 8'i büfeci, 9'u ise nakliyeci olmak üzere gözaltına alınan 21 çete üyesinden 14'ü tutuklanmıştı.
BİZE ULAŞIN