Emrah Serbes tam ve asli kusurlu çıktı

İzmir'de alkollü halde lüks otomobiliyle hız yaparken, arkadan çarptığı araçta anne-baba ve kızlarının ölümüne neden olan Behzat Ç.'nin yazarı Emrah Serbes hakkında trafik bilirkişi tarafından hazırlanan rapor tamamlandı. Torbalı Cumhuriyet Savcılığı’na sunulan rapora göre Emrah Serbes tam ve asli kusurlu bulunurken, diğer aracın sürücüsü Ayhan Özçelik’e ise kusur verilmedi. Ayrıca Serbes'ten alınan saç teli ve tırnak numunesinde yapılan incelemede herhangi bir uyuşturucu maddeye rastlanmazken, kırmızı reçeteli ilaç kalıntıları çıktı. Aracın tavanından alınan örnekte yapılan incelemede ise sadece sigara kalıntısı bulundu.

Emrah Serbes tam ve asli kusurlu çıktı

SERBES'İN İTİRAF OYUNUNU SAVCI BOZDU

Behzat Ç.'nin yazarı Emrah Serbes'in karıştığı kaza ile ilgili soruşturmayı yürüten başarılı Cumhuriyet Savcısı İsa Özer'in dikkati sayesinde olayın gerçek yüzü ortaya çıkmıştı. Savcı Özer, kazanın ardından 26 Eylül'de ilk olarak Serbes'in aracının kaç kilometre hızla gittiğinin tesit edilmesi için otobandaki kamera görüntüleri ile HGS-OGS kayıtlarının tespiti için talepte bulundu, ardından sürücü olduğunu iddia eden Kenan Doğru'nun 112 ile yaptığı görüşmenin kayıtlarını istedi. Doğru'nun o gece 112'yi aramadığı belirlendi. Ayrıca, kaza yerine giden 112 ekibi ile karayolları görevlileri ile çekicinin ifadesi tek tek alındı. Görevlilerden bazıları Serbes'in ağzının koktuğunu ve alkollü olabileceğini söyledi. Savcı Özer, Bilgi Teknolojileri Kurumu'na Serbes'e ait telefon numarasını sordu. Serbes'in adına kayıtlı cep telefonu numarasından 04.16'da 112 Acil Servis'in arandığı belirlendi. Şoförün Serbes olabileceği yönünde şüpheleri iyice artan savcı Özer, 27 Eylül'de Kenan Doğru'nun ve Serbes'in vücudundaki kemer izinin soldan sağa mı, yoksa sağdan sola mı olduğunun tespiti için inceleme yapılmasını talep etti. Doğru'nun vücudundan kemer izine rastlanmazken, Serbes'in vücudundaki kemer izinin sol omzundan aşağı doğru olduğu ortaya çıktı. 28 Eylül'de Torbalı Sulh Ceza Hakimliği'ne yazan Savcı İsa Özer, şoförünü kim olduğuna yönelik şüphelerinin arttığını belirterek Serbes'ten kan alınmasını ve aracın şoför kısmından alınan örneklerden elde edilen DNA'larla karşılaştırılmasını istedi.

GERÇEKLER ORTAYA ÇIKMAYA BAŞLAYINCA SÖZDE İTİRAF GELDİ

Emrah Serbes okların kendisine yöneldiğini ve gerçeklerin ortaya çıkacağını anlayınca suçunu hafifletmek için itiraf mektubu yazarak 28 Eylül'de öğlen saatlerinde Twitter'dan yayımladı. Ancak İzmir senaryosu tutmayan Serbes,"Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan tutuklandı. Onun yerine Buca Cezaevi'nde yatan Kenan Doğru ise tahliye edildi. Kazadan sonra 3 vatandaşın ardından 112'yi arayan Serbes, 112 ile kaza gecesi saat 04.16'da yaptığı görüşmede "Alo. Aydın Otobanı'nda trafik kazası geçirdik. Burada yaralılar var. Çok acil ambulans gönderin" dedi. Serbes konuşmanın 28. saniyesinde kendisine "Kazayı siz mi yaptınız?" diye soru soran 112 çağrı merkezi görevlisine, "Evet ben yaptım" diye yanıt vermişti. Olaydan sonra kazayı üstlenen arkadaşı Kenan Doğru için iç çamaşırı satın alan Emrah Serbes'in buradan Buca Cezaevi'ne gidip, yaklaşık 4 saat boyunca cezaevi önünde Doğru'nun gelmesini beklediği ortaya çıkmıştı.

UYUŞTURUCU TESTİNDEN KIRMIZI REÇETELİ İLAÇ KALINTISI ÇIKTI

İzmir Adli Tıp Kurumu Biyoloji İhtisas Dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan incelemede aracın sol koltuk altından çıkan teneke bira kutusu ağız kısmında Serbes'e ait tükürük çıktı. Raporla Serbes'in alkollü şekilde aracı kullandığı kanıtlandı. Serbes'in kazadan bir gün sonra İstanbul Sırp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nin acil servisinde yapılan alkol muayenesinde 1.25 promil alkollü olduğu da tutanaklara geçmişti. Cezaevinde tutuklu bulunan Emrah Serbes'ten bu kez de savcılık talimatıyla saç teli ve tırnak numunesi alındı. Serbes'ten alınan saç ve tırnak örneğinde Adli Tıp Kurumu tarafından incelendi. Serbes'in saç ve tırnağından alınan örneklerde esrar, kokain ya da ecstasy gibi uyuşturucu maddelere rastlanmazken, sadece kırmızı reçeteli ilaç kalıntısı çıktı. Ayrıca aracın tavanından alınan örnekte yapılan incelemede ise sadece sigara kalıntısı bulundu. Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan inceleme ile ilgili rapor Torbalı Cumhuriyet Savcılığı'na sunuldu.

SERBES'İN KUSURLARINI DÖRT MADDEDE SIRALADI

Trafik bilirkişisi Emrah Serbes ile ilgili hazırladığı 9 sayfalık raporu tamamladı ve savcılığa gönderdi. 9 sayfalık raporda Serbes tam ve asli kusurlu bulunurken, diğer aracın sürücüsü Ayhan Özçelik'e ise kusur verilmedi. Trafik bilirkişisi Serbes'in kusurlarını 4 maddede sıraladı. Emrah Serbes'in '140-160 kilometre hızla gidiyordum' beyanına göre en sol şeritte gitmesi gerektiğini raporunda belirten bilirkişi, Özçelik'in aracına ikinci şeritte arkadan çarparak şerit ihlali suçunu işlediğini ifade etti. İkinci kusur olarak soruşturma dosyasına giren bira şişesi ve hastane raporlarından Serbes'in alkollü olduğunun her yönüyle anlaşıldığı ve kazada alkolün etkisi büyük olduğu vurgulandı. Üçüncü husus olarak Serbes'in aracını hem yola hem de iklime göre aracını uygun kullanmadığı, yol durumuna dikkat etmediği belirtildi. Dördüncü kusuru olarak da Serbes'in arkadan çarptığı araç ile arasında olması gereken takip mesafesine uymadığı vurgulandı.

BİZE ULAŞIN