Arjantinli şefin İzmir tutkusu

Arjantinli şefin İzmir tutkusu
Arjantinli orkestra şefi Tulio Gagliardo, 11 yıl önce geldiği İzmir'de bulduğu dostluk ve samimiyetten etkilenip buraya yerleşerek ailesiyle Türk vatandaşlığına geçti.
Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te doğan Gagliardo, aldığı sanat eğitiminin ardından 25 yaşındayken İspanya'ya yerleşti. Fransa, İtalya, Ukrayna, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya'da 20 opera, 40 operet ve 2 bin 200'den fazla konser yöneten Gagliardo, eşi Alicia Varela, çocukları Jennifer, Christopher, Gian Gabriel, Micaela ve Ethan ile 2006'da İzmir'e geldi. İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde 2007'den bu yana orkestra şefliği ve genel müzik direktörlüğü görevini sürdüren Gagliardo, bu süreçte Türk kültürünü yakından tanıdı ve ailesiyle 2013'te Türk vatandaşı oldu.
Gagliardo, "Buraya ilk geldiğimde benim için büyük bir sürpriz oldu. Türk kültürüyle ilgili daha önce birtakım şeyler duymuştum ancak geldiğimde gördüğüm ortam duyduğum şeylerden farklıydı. Adeta şok oldum, Türkiye'ye âşık oldum. Burada kalıp yaşamaya karar verdim" dedi.Türkiye'den önce pek çok ülkede yaşadığını, son olarak Türkiye'yi seçtiğini belirten Gagliardo, "Çünkü burası benim için çok özel bir yer" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN