Sivilce nasıl geçer? Neden sivilce olur? Sivilce nasıl temizlenmeli?

Tüm insanların en büyük dertlerinin başında sivilce gelir. Genellikle ergenlikte başlayarak yetişkinliğe kadar devam eden süreç içerisinde insanların vücutlarında bir cilt sorunu olarak ve yoğunlukla yüz kısımlarında sivilce çıkar. Bazı kişilerde yoğun olarak görülen sivilce en büyük kabusları olur. Sivilceden kurtulmak için düzenli olarak vücudun ve sivilcenin olduğu bölüm temizlenmeli ve sağlıklı beslenilmelidir. Gerekli önlemler alındıktan sonra öncelik olarak sivilceleri iyileştirme yollarına bakmak gerekiyor.

Sivilce nasıl geçer? Neden sivilce olur? Sivilce nasıl temizlenmeli?

Ciltte neden sivilce oluşur?

Öncelikle belirtmeliyim ki, sivilceler derinin yağ oranının yüksek olduğu alanlarda ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan sivilce oluşumu ile yağlı cildin birebir bağlantısı vardır diyebiliriz. Zira sivilceli kişilerde yağ dokusu arttığından bir süre sonra yağ kanalları tıkanır, orada mikrobik oluşumlar baş gösterir ve mikroplar yağları parçalayarak sivilceye dönüştürüp görünür hale getirir. Tüm toplumlarda görülme sıklığı % 80 civarında olan sivilceler genellikle 12-18 yaş arasındaki ergenlerde yoğunlukla görülür. Çünkü ergenlik döneminde deri altındaki yağ dokuları gelişir, artar, dolayısıyla da ciltte iltihaplı, kızarık şişlikler meydana gelir.

Yüz bölgesinde oluşan sivilceler medikal ya da doğal yöntemlerle giderilmezse çoğunlukla izlere lekelere yol açmaktadır. Bu bağlamda estetik görüntüye zarar verdiği için kişide psikolojik sorunlara yol açabilir. Sivilce oluşumunda hormonsal dengesizliklerin ve yağ dokusu artışının etkili olduğu bilimsel bir gerçek. Özellikle böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjenik hormonlar arttığında ya da vücut bu hormonlara karşı hassaslaştığında sivilce kaçınılmazdır. Bununla birlikte sivilceli bir cilde sahip olmanın genetik bir temeli olduğu da biliniyor. Yani anne, babasının, akrabalarının cildinde sıkça sivilce çıkan kişilerin sivilce oluşumuna karşı ekstra önlem alması gerekir. Ayrıca sıkça terlemek, sivilceleri kapatmak için kullanılan kozmetik ürünler, stres ve endişeli yaşam, var olan bir sivilceyi sıkmak gibi sebepler de yeni sivilce oluşumuna ve olan sivilcelerin de geç iyileşmesine sebep olur.

Sivilce oluşumunu önlemek için neler yapılması gerekiyor?

  • Sivilce oluşumunun vücuttaki yağ dokusunun artışıyla bağlantılı olduğunu uzmanlar söylemekte. İşte bu bakımdan modern yaşamın alışılmış beslenme stili olan; yağlı, tuzlu, şekerli hazır gıdalarla beslenmenin de vücuttaki yağlanmayı, dolayısıyla sivilceyi artırdığını biliyoruz. Bu sebeple sağlıklı ve doğal beslenerek, hazır gıdalardan uzak durarak sivilceyi önlemek mümkündür.
  • Sivilcelerin yağlı, kirli, gözenekleri tıkalı ciltlerde daha çok oluştuğu biliniyor. Bu bakımdan cildin yağlanma durumuna göre en az günde iki kez düzenli olarak temizlenmesi, akşamları yatmadan önce tonikle silinmesi gerekiyor.
  • Sağlıklı ve gençliğini koruyan bir cilt için sabah akşam nemlendirici sürülmesi öneriliyor. Ancak seçilecek nemlendiricilerin kesinlikle cilt tipine uygun olması gerekiyor. Bu bakımdan kuru, yağlı ya da karma cilt tipleri için ayrı nemlendiriciler bulunuyor. Cildi çok yağlı olan birisi kuru ciltler için uygun olan nemlendiriciyi kullandığında yağlanma ve dolayısıyla sivilce oluşumu kaçınılmazdır.
  • Cildinde sivilce olan kişiler normal temizleyiciler yerine sivilceli ciltler için dermatologlar tarafından öneriler sabun ve temizleyicileri kullanmalılar.
  • Makyaj yaparken fondöten, pudra, BB krem gibi ürünlerle, makyaj bazlarıyla cildin tamamını kapatmak cildin hava almasını engelliyor ve gözeneklerin tıkanarak sivilce oluşumu için ortam yaratıyor. Sivilceye meyilli cildi olanların bu ürünleri hiç kullanması ya da mümkün olduğunca az kullanması gerekiyor.
  • Stresli, depresif kişilerin cildinde sivilce oluşma durumunun daha yaygın olduğu biliniyor. Zira kişi stres altındayken vücudunda salgılanan hormonlar yağ kanallarının yağ üretme işlevini tetikler. Yağ üretimi artınca da kaçınılmaz olarak sivilceler oluşur.
  • Sivilceleri sıkarak dıştaki görüntüden bir süreliğine kurtulmak mümkün. Ancak uzun vadede sıkılan sivilceler derinin altındaki diğer dokulara da bulaşıyor, yayılıyor ve o sivilcenin yanlarında başka sivilce oluşmasına sebep oluyor. Bununla birlikte sıkılan sivilcenin parmakta, tırnaklarda bıraktığı bakteri ve mikrolar vücudun başka bir alanına bulaşıyor. Bu bakımdan sivilceyi sıkmadan, giderici kürler, maskeler uygulayarak tamamen kurtulmaya çalışmak en doğru yol olacaktır.
BİZE ULAŞIN