‘Tıbbi gereklilik yoksa normal doğum asıldır’

Emine Erdoğan, “Doğal doğumu desteklemek, modern tıbbı reddetmek ve karşısında olmak gibi düşünülmemelidir. Çünkü gebelik ve doğum eylemi bir hastalık değil, bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonudur” dedi

‘Tıbbi gereklilik yoksa normal doğum asıldır’
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yüksek İhtisas Üniversitesi ile Koru Hastaneleri ve Doğasında Doğum Derneği iş birliğiyle düzenlenen "2. Uluslararası Gebelik, Doğum ve Lohusalık Kongresi"nde konuştu. Emine Erdoğan şunları söyledi: "Tıbbi bir gereklilik olmadığı takdirde asıl olan normal doğumdur. Gebelik ve doğum, tabii fizyolojik bir olaydır ve tıbbi girişime çoğunlukla gereksinim duyulmaz. Gereksiz yere yapılan her türlü müdahalenin, doğumun işleyişi ve hormonların salınımı üzerine olumsuz etkileri olduğu, bilim dünyasının ortak görüşüdür. Zaten doğal doğumu üstün kılan bu hormonların salgılanmasıdır. Endorfin hormonu bedenin salgıladığı doğal bir ağrı kesicidir. Doğum sırasında kadının kendini rahat hissetmesini sağlar. Her türlü müdahale bu işleyişi negatif etkileyecektir. Bu nedenle sezaryen, bir talep konusu değil, zorunluluk gereği olmalıdır. Doğal doğumu desteklemek, modern tıbbı reddetmek ve karşısında olmak gibi düşünülmemelidir. Çünkü gebelik ve doğum eylemi bir hastalık değil, bedenin doğal, normal ve sağlıklı bir fonksiyonudur."

DUYGUSAL VE FİZİKSEL DESTEK
Dünya Sağlık Örgütü'nün kanıta dayalı bazı temel önerilerinin bulunduğunu ifade eden Emine Erdoğan, "Doğum kendi başlamalıdır. Doğum boyunca hareket özgürlüğü olmalıdır. Doğum boyunca gebeye duygusal ve fiziksel destek verilmelidir. Gereksiz her türlü müdahaleden kaçınılmalıdır. Bu tavsiyelerin ışığında sağlık profesyonelleri kadınları bilinçlendirmeli, sağlık politikalarımızla sağlıklı ve doğal olanı teşvik edici çalışmalar yapılmalıdır. Belki sağlık sisteminde rolleri daralan ebelik ve hemşireliğin, hekimlerimizin aktif takibi altında rolleri genişletilebilmelidir" şeklinde konuştu. Sezaryenin "gerektiğinde başvurulacak tıbbi bir müdahale olduğu" gerçeğini unutmadan, doğal doğumun şartlarını oluşturmak için gayret sarf edilmesi gerektiğine dikkat çeken Emine Erdoğan, bunun medyanın, sağlık kuruluşlarının ve hekimlerin işbirliğiyle mümkün olabileceğini belirtti. Kongreye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Uluslararası Gebelik Doğum ve Lohusalık Kongresi Başkanı Prof. Dr. Aydan Biri, ONKİM Kök Hücre Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Ateş Karateke'nin yanı sıra çok sayıda sağlık çalışanı katıldı.
BİZE ULAŞIN