Şehit cenazelerinde Segâh Tekbiri

Türk bestekâr Mustafa Itri'nin Segâh Tekbiri, şehit cenazelerinin tören müziği olarak kullanılacak. Milli Savunma Bakanlığı tarafından Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlıklarına gönderilen genelgede, şehit cenazelerinde ihtiram yürüyüşünün Itri'nin "Segah Tekbiri" ile yapılması kararlaştırıldı. Böylece cenaze törenlerinde çalınan Frederic Chopin'in Cenaze Marşı, artık TSK bünyesinde görev yaparken şehit olan kişilerin törenlerde kullanılmayacak.

Şehit cenazelerinde Segâh Tekbiri

Segâh, Klasik Türk Müziği'nde si perdesine yakın seste bir nota ve bu perdeyi karar sesi almış bir makamdır. Segâh perdesi, si natürel ve si bemol notaları arasında yer alan, natürel si'den 1 koma daha pes bir perdedir. Segâh makamı ise, kararını segâh perdesinden alan, çıkıcı seyir takip eden bir makamdır. Güçlü sesi olarak nevâ (batı müziğinde Re), yeden olarak kürdi veya rast perdesi kullanılabilen bir makamdır.

SEGAH TEKBİRİ SÖZLERİ
Allahüekber allahüekber
la ilahe illallahü vallahü ekber
allahüekber velillahi'lhamd

BUHURİZADE MUSTAFA ITRİ

Asıl adı Mustafa olan tasavvuf erbabı Itri'ye, çiçekçilik ve meyvecilikle uğraştığı için Itri lakabı verildiği söylenir. Itri'nin günümüze kadar gelen ve bunların arasında en beğenilenleri Segâh Bayram Tekbiri, Segâh Salat-ı Ümmiye, Cuma Salâtı, Dilkeş-haveran Gece Salası, Rast Mevlevi "Na't-ı Mevlana" olmuştur. Segâh Tekbiri, camilerde Itri'nin bestesiyle okunur. UNESCO, 2012 yılını Itri Yılı ilan etmiş, adına birçok anma törenleri düzenlenmişti.

YEMEK DUASI DA DEĞİŞMİŞTİ

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, askerin yemek duasında da değişikliğe gitmişti. Yayımlanan yeni genelgeyle askerlerin artık yemek dualarına 'Tanrımıza Hamdolsun' diye değil, 'Allahımıza Hamdolsun' diye başlaması kararlaştırılmıştı.

BİZE ULAŞIN