Evin hayata künde attı

Siirt dışına ilk kez çıkarak katıldığı Türkiye’deki ve uluslararası turnuvalarda madalyalar kazanan Evin’in sıradışı hayat hikâyesi belgesele konu oldu

Evin hayata künde attı

Polonya'da 21-26 Kasım arasında düzenlenen U23 Dünya Güreş Şampiyonası'nda 48 kiloda altın madalya kazanan 22 yaşındaki milli sporcu Evin Demirhan, Siirt'te 10 çocuklu yoksul bir ailede doğdu. Hayat hikayesiyle dikkat çeken Evin, ailesine katkıda bulunmak ve kendine güzel bir hayat kurmak adına güreşle tanıştı. Siirt dışına ilk kez çıkarak katıldığı ilk yarışmada Türkiye birincisi oldu. Hayatı belgesel oldu, belgesel Antalya Film Festivali'nde ödül aldı. Milli sporcu Türk kadın güreşinde Avrupa ve Dünya şampiyonalarında 16 madalya ile en fazla madalya kazanan güreşçi oldu. Siirt Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi Evin Demirhan, 1995'te terörün gölgesindeki Güneydoğu'da Siirt'te dünyaya geldi. Babası hastanede memur, annesi ise ev hanımıydı. Yaz tatilini değerlendirmek için evinin yakınındaki spor salonuna gidip gelmeye başlayınca 13 yaşında güreşle tanıştı. Ailesinin, özellikle de ağabeyinin karşı çıkmasına rağmen antrenörünün ikna etmesiyle 2009'da Türkiye Şampiyonası'na katıldı. Ancak bu, Evin için Siirt dışına ilk kez çıkmaktı. Buna karşın ilk kez katıldığı şampiyonada Türkiye Birincisi oldu. Bunu da, "Daha çocuktum ve ailemden ilk defa ayrı kalmıştım. O dönem akıttığım hasret gözyaşlarının karşılığını şimdi madalyalarla almak tarifsiz bir duygu" sözleriyle aktardı. Bu başarısı Evin'e Milli Takım'ın kapısını açtı.

'HEDEFİM TOKYO'

2010'da Avrupa Şampiyonası'nda, 2011'de ilk kez katıldığı madalyayı kazanan milli sporcu Bu yıl Polonya'da Dünya birincisi olma başarısı gösterdi. Böylece Evin Demirhan, Avrupa ve Dünya şampiyonalarında 16 madalya ile en fazla madalya kazanan güreşçi oldu. Başarılarında annesinin yerinin çok özel olduğunu ifade eden güreşçinin hedefi 2020 Olimpiyatlarında Tokyo'da madalya kazanmak.AĞABEYİNİN EĞİTİMİNİ ÜSTLENDİ

Evin Demirhan'ın genç yaşta gelen başarıları, 2012'de "Siirt'in Sırrı" adlı belgesel filme konu oldu. Belgeselde Evin, kazandığı parayla üniversitede okuyan ağabeylerinin eğitim masraflarını üstlendiğini söyledi. "Bence "ben" değil "bizi" düşünebilmek büyük bir güçtür" diyen Evin'in yer aldığı belgesel Antalya Film Festivali'nde 'En İyi Belgesel' ödülü aldı.

CUMHURBAŞKANI ONURLANDIRDI

Siirt ve çevresindeki kadınların arka planda kalmasını engelleyecek bir proje üstünde çalıştıklarını da kaydeden Evin, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın her şampiyonluktan sonra arayıp bizi tebrik etmesi benim için çok büyük onur kaynağı'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN