Galatasaraylı Ekim'in hayatı ilik nakline bağlı

Karabük Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencisi Ekim Kuş¸(24), iki yıl önce yakalandığı lenfomanın pençesinde hayata yeniden tutunmanın mücadelesini veriyor. En büyük tutkusu basketbol ve Galatasaray olan Ekim'in ailesi, oğulları için kampanya başlattı. Baba Mahmut Gürsel Kuş, "O hayallerinin peşinden giden pırıl pırıl bir öğrrenci. Hastalığına karşı hep çok dik durdu, bize bile bazen o güç verdi." diyor.

Galatasaraylı Ekim'in  hayatı ilik nakline bağlı

2015 yılında karnında ağrı hisseden Ekim Kuş, soğuk algınlığı zannederek önemsemedi. Aylarca süren ağrılar üzerine annesi Dilek Kuş(55) Ekim'i geçen yıl anneannesini ziyarete gittiği Ankara'da Atatürk Araştırma Hastanesi'ne götürdü. Detaylı kontrollerde Ekim'in karnında 19 santimlik kist bulundu. Biyopsi yapıldı, lenfoma (ilik kanseri) teşhisi konuldu. Ekim, tedavi için okulunu dondurdu. 6 aylık kemoterapi sonuç verdi ve kist 6 santime kadar küçüldü. Tedaviye İstanbul'da Cerrahpasa Tıp Fakultesi'nde devam edilmesi kararlaştırıldı. Otolog yani kendi kanından ilik nakli yapılan Ekim kanseri yenmeyi başardı ve okuluna döndü.

"MUTLAKA BİR YOLUNU BULACAĞIZ BABA"

Geçtiğimiz haftalarda yapılan rutin kontrollerde o sinsi hastalık yeniden ortaya çıktı. Cerrahpaşa'da kemoterapi başladı ancak tedavi yetersiz kaldı. Yakın çevrenin dokularının uymaması da aileyi çaresiz bıraktı ve donör sıkıntısı baş gösterdi. Ailesi ve arkadaşları Ekim için sosyal medyada kampanya başladı. Şu ana kadar henüz bir sonuç alamadıklarını ifade eden kitapçı baba Mahmut Gürsel Kuş(60) oğluna olan inancını kaybetmedigini dile getirdi. Baba, "Ekim çok sosyal, bas¸arılı ve arkadaşları tarafından sevilen cıvıl cıvıl bir genç Hayallerinin peşinden giden pırıl pırıl bir öğrenci. Basketbolla yakından ilgileniyor ve en büyük tutkusu ise Galatasaray. Bu süreçte hep çok dik durdu, bize bile bazen o güç verdi. 'Çözeceğiz mutlaka bir yolunu bulacağız baba' diyor sürekli. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Tüm Türkiye'yi bu konuda duyarlı olmaya ve kampanyamıza destek olmaya davet ediyoruz." dedi.

Zafer HALATÇI - Emine Sinem GÜLER - Yeşim OKSAY

BİZE ULAŞIN