İstanbul hava durumu bugün nasıl? İstanbul'a ne zaman kar yağacak?

İstanbul'da hava durumu nasıl? İstanbul'da ne zaman kar yağacak? Hava sıcaklıklarının birden düşmesinden sonra İstanbul'da yaşayan vatandaşlar hava durumunu araştırıyor. Bu arada meteorolojiden son dakika hava durumu uyarısı da geldi. AKOM'da aynı şekilde vatandaşları uyardı: Bu gece İstanbul'da karla karışık yağmurun etkili olması bekleniyor.

İstanbul hava durumu bugün nasıl? İstanbul'a ne zaman kar yağacak?

İstanbul'a kar ne zaman yağacak? İstanbul'da hava durumu nasıl olacak? Bu haftabaşı itibariyle hava sıcaklıkları bir hayli düştü. Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine giren İstanbul'da karla karışık yağmur bekleniyor. Detaylı hava tahmin raporlarını, yaşadığınız ildeki son hava durumu uyarılarını ve yağış süreçlerini sabah.com.tr'den kolaylıkla takip edebilirsiniz.

81 İL HAVA DURUMU -TIKLA-

İSTANBUL'UN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR

Prof. Dr. Orhan Şen Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, "Salı gecesi İstanbul'un yüksek kesimleri kar ile tanışır. Alçak bölgeler de karla karışık yağmur olur" dedi.

Kar sonrası ulaşım problemlerine de dikkat çeken Şen, "Yağan kar her zaman problem olmuştur. Bu nedenle İstanbul'un yüksek kesimlerinde ulaşımda problem yaşanmaması için gece trafiğe çıkılmaması gerekir." uyarısında bulundu.

Cuma gününden itibaren sıcaklıkların yeniden artacağını söyleyen Şen, "Uzun yıllardan sonra ilk defa İstanbul'a Aralık ayının ilk haftasında kar yağacak. Bu sene kar yağışının fazla olacağını öngörmüştük, gerçekleşeceğe benziyor" dedi.

Yapılan son değerlendirmelere göre, Marmara'nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun batısı ile Erzurum, Kars, Ardahan, Muş, Diyarbakır, Batman ve Mardin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek olan yağışların, Marmara'nın güneydoğusu, İç Anadolu, Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Isparta ve Malatya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz kıyılarında kuvvetli yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri ile Ordu ve Giresun'un iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının kuzey, iç ve batı bölgelerde hissedilir derecede (6-10 derece) azalacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeybatı, doğu bölgelerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın kuzeyi, Güney Ege kıyıları, Antalya Körfezi, Doğu Akdeniz kıyıları ile Çeşme çevrelerinde yer yer kuvvetli (30-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN