İlk kez bir fayın kırılma boyutu GPS ile belirlendi

21 Temmuz’daki Bodrum-Kos depreminin kırılma boyutu GPS ile belirlendi. Prof. Sözbilir, bölgenin GPS ile izlenmesi gerektiğini söyledi

İlk kez bir fayın kırılma boyutu GPS ile belirlendi
Ege Denizi Muğla açıklarında 21 Temmuz'da meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depreme neden olan kırılmanın yeri, uzunluğu ve kırılma şekli, Türkiye'de ilk kez GPS istasyonlarının kullanıldığı yöntemle belirlendi. 7 üniversiteden 11 Türk bilim insanının katılımıyla oluşturulan araştırma ekibinin yaptığı çalışmada, deprem öncesinde o bölgede kurulan 20 GPS istasyonundan deprem anında alınan kayıtlar kullanıldı.

YIRTILMA ASİMETRİK GERÇEKLEŞTİ
Deprem sırasında Bodrum'un güneyindeki Kara Ada ile Kos Adası arasındaki bölgede, 65 kilometre uzunluğunda ve 25 kilometre genişliğinde bir alan boyunca deniz tabanının yırtıldığı ortaya çıktı. Çalışmalara katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, 11 saniye süren deprem sırasında gelişen yırtılmanın asimetrik şekilde meydana geldiği ve ana şokun batısı ile doğusundaki fay parçalarının farklı oranlarda kayma hızına sahip olduklarının ortaya çıktığını kaydetti.

'EGE BÖLGESİ GPS İLE İZLENMELİ'
Denizde meydana gelen depremlerde faylanan kısmın görülemediğini, bu nedenle GPS istasyonlarının topladığı verilerin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Sözbilir, Muğla, Aydın, Denizli, Manisa, İzmir ve Balıkesir çevresinde yerel GPS istasyonlarının kurulması ve bunların sürekli izlenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. Çalışmaya ilişkin bir makale 'Geodinamica Acta' isimli uluslararası dergide yayımlandı.
BİZE ULAŞIN