Bin dolar aldılar, Adana’ya bıraktılar

Türkiye’ye kaçak yollarla giren 10 Iraklı ve 43 Suriyeli mülteci, Ankara’ya götürülmek üzere kişi başı bin dolar verdikleri şahıslar tarafından kandırılarak Adana’nın Ceyhan ilçesine bırakıldı.

Bin dolar aldılar, Adana’ya bıraktılar

Edinilen bilgiye göre olay, Seyhan ilçesi Fevzipaşa Mahallesi Adana Büyükşehir Belediyesine ait otogarda meydana geldi. İddiaya göre, Türkiye'ye kaçak yollardan giriş yapan 10 Iraklı ve 43 Suriyeli mülteci, Ankara'ya gitmek isteyince insan tacirleri ile kişi başı bin dolar karşılığında anlaşıp otobüslerle yola çıktı. Ancak şahıslar, Adana'nın Ceyhan ilçesine geldikleri sırada mültecileri otobüslerden indirip "Buradan bir saat sonra Ankara, siz buradan sonrasını kendi imkanınızla gidin" diyerek çocuk, kadın, yaşlıların da bulunduğu 53 mülteciyi bırakıp kayıplara karıştı. Ne yapacaklarını bilemeyen göçmenler, minibüslere binerek Ankara sandıkları Adana'ya geldi. Ellerinde valizler, kucaklarında çocukları ile otogarda etrafa bakan yabancıları görenler polisi aradı. Otogara gelen polis, göçmenleri polis noktasına getirdi. Tercüman eşliğinde ifadeleri alınan mülteciler, "Ülkemizdeki olumsuz şartlardan kaçarak kendimize yeni bir hayat kurmak istedik. Kişi başı bin dolar para verdiğimiz insanların bizi Ankara'ya götüreceğini sandık. Yolun ortasında bizi bırakıp kaçtılar" dedi.

KAYIT ALTINA ALINDILAR

Daha sonra Yabancılar Şube Müdürlüğü polisleri, otogara Adana Büyükşehir Belediyesine ait otobüs istedi. Polisler, yabancı uyruklu kişilerin tek tek fotoğrafını çekip, kayıt altına altı. Otobüse bindirilen toplam 53 kişi, işlemleri yapılmak üzere İl Göç İdaresine götürüldü. Yaşananlar başrollerini Şener Şen ve İlyas Salman'ın oynadığı "Banker Bilo" filmini hatırlattı.

BİZE ULAŞIN