İzinsiz reklama dava açtı

Mustafa Sandal, reklam yüzü olarak 4 yıl için 5 milyon 452 binT L aldığı akaryakıt şirketine sözleşmesi bitmesine rağmen fotoğraflarının kullanıldığı için tazminat davası açtı

İzinsiz reklama dava açtı
İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'ndeki davanın detaylarına göre 2013-2016 arasında BP'nin reklam yüzü olan Mustafa Sandal'a 4 yıl için 5 milyon 452 bin 222 lira ödendi. Sanatçının BP'ye verdiği kullanım izni, 31 Aralık 2016'da sona erdi. Ancak Mustafa Sandal'ın fotoğrafları, bu tarihten sonra da BP'nin benzin istasyonlarında reklam ve tanıtım amacıyla kullanıldı. Sandal'ın avukatı, dava dilekçesinde davalı BP'nin görselleri izinsiz kullandığı için ödenmesi gereken tazminat tutarının yıllık 1 milyon lira rayiç bedel tutarının 3 katı en az 3 milyon lira olması gerektiğini iddia etti.

ŞİMDİLİK 65 BİN İSTEDİ
Net tazminat miktarının bilirkişi incelemesi sonrası ortaya çıkacağını belirten Sandal'ın avukatı, "Fazlaya dair haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 50 bin lira tazminat ile manevi haklarının ihlali olarak 15 bin lira manevi tazminatın davalı şirketten tahsilini istiyoruz" diye konuştu. Davaya cevap veren BP Petrolleri AŞ de ortada bir eser olduğu zaman davacının tazminat isteme hakkı olacağını ancak ortada herhangi bir 'eser'in olmadığını belirtti. Reklam çalışmalarında BP'nin kurumsal renklerinin ve markasının kullanıldığını bildiren cevap dilekçesinde anlatan BP'nin avukatı, "Davacının eser sahipliğinden bahsetmek mümkün değildir" dedi.
BİZE ULAŞIN