Harvard bu projenin peşinde

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen 3 boyutlu biyo baskı cihazı sayesinde, organ sırası beklemek 5 yıl içinde tarih olacak

Harvard bu projenin peşinde

Türk bilim insanları 3 boyutlu organ basacak. Organ nakli bekleyen insan sayısı günden güne artıyor ama bağışçı sayısı az. Türk bilim insanları buna çare bulmak için kolları sıvadı. Çalışmalarına başladıkları cihazla, 3 boyutlu organ basmaya hazırlanıyorlar. Çalışmaları süren 3 boyutlu biyo baskı cihazıyla, organ sırası beklemek 5 yıl içinde tarih olacak. Yıldız Teknopark içinde faaliyet gösteren AxolotlBio cihazı sayesinde, hasta kişinin kök hücresini, laboratuvar ortamında çoğaltarak, yapılması istenen organ dokularıyla karıştırıp 3 boyutlu bir şekilde çalışabilen bir organ basmak ve nakil yapmak 5 yıl içinde mümkün hale gelecek. Projeye, yeni yılda Harvard, MIT, PennState gibi üniversiteler de iş ortaklığı yapmak istiyor.
Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi'nde KOSGEB'in Ar-Ge ve İnovasyon Programı'ndan hibe alarak 2017'de kurulan AxolotlBio, geliştirmeye devam ettiği 3 boyutlu biyo baskı cihazıyla işlevini gerçekleştiremeyen organları yeniden basacak. Bu sayede, kişinin kök hücresini, özel laboratuvar ortamında çoğaltarak, yapılması istenen organ dokularıyla karıştırıp katmanlı bir şekilde organ basmak ve nakil yapmak 5 yıl içinde mümkün hale gelecek. Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, "Uzun yıllar uygun organ için sıra beklemek gerçekten vahim bir durum. Bu projenin, işlevini kaybetmiş organ problemi yaşayanların umudu olacağına inanıyoruz" dedi. AxolotlBio Kurucu Ortağı Can Garipoğlu da Türkiye'de bir ilk olan projeyle ilgili "Projeyle orta vadede sık yaşanan organ uyuşmazlığı sorununun önüne geçecek çalışmaların hızlanmasını sağlayacağız. 2 milyon liralık bir satış hacmi öngörüyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN