‘Küresel Öğretmen Ödülü’nü 4 yılda iki kez kente getirdiler

Varkey GEMS Foundation Vakfı, Samsun’da görev yapan Nurten Akkuş’u ‘En İyi 50 Öğretmen’ listesine koydu. Aynı listeye 4 yıl önce yine Samsun’dan Dilek Livaneli girmişti

‘Küresel Öğretmen Ödülü’nü 4 yılda iki kez kente getirdiler
Samsun'un Ayvacık ilçesindeki Ayvacık Anaokulu'nün Müdürü Nurten Akkuş (33) hazırladığı "Baba bana bir masal anlat" projesiyle 'dünyadaki en iyi 50 öğretmen' arasında yer aldı. Hint asıllı iş adamı Sunny Varkey'in kurduğu ve onursal başkanlığını eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın üstlendiği Varkey GEMS Foundation tarafından organize edilen "Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi"nin seçtiği "En iyi 50 öğretmen" listesine 4 yıl önce de Samsun Kumköy İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli girmişti.

BİRBİRLERİNİ KUTLADILAR
Akkuş'u ilk kutlayan ise 4 yıl önce aynı başarıyı gösteren öğretmen Dilek Livaneli oldu. İki öğretmenin okulları arasında sadece 15 kilometre mesafe var. Akkuş, "8 yıldır bu projeyi uyguluyorum. Özellikle babalarla projeyi yapmak istedim. Çünkü çocuğun hayatı boyunca babalar her zaman önemli bir noktada. Bu başarıyı ikinci kez Samsun'da bir öğretmenin elde etmesi çok güzel bir duygu. Şimdi ülkemizi dünyada iki öğretmen olarak tanıtacağız" dedi.

FİLİSTİN 'E YARD IM SÖ ZÜ
1 milyon dolar ödüllü yarışmaya başvururken bu ödülü hiç düşünmediğini söyleyen Akkuş "Eğer bu ödülü kazanırsam Filistin'de, Suriye'de bir çok çocuk savaş mağduru, aç kimsesiz ve ihtiyaç sahibi durumda. Para ödülünü kazanırsam dünyada mağdur olan tüm çocukların yaşamları için harcamayı düşünüyorum" dedi. Akkuş'un 8 yıl önce okulunda başlattığı "Baba bana bir masal anlat" projesi, Türkiye genelindeki 45 ilde uygulanır hale geldi. Akkuş'un yine köy okulundaki çocukların oyuncak ihtiyacını karşılamak için hazırladığı "Oyuncak Kumbarası" projesi de Türkiye'de birçok ödül kazandı.

'BU ÖRNEKLER ARTSIN' İSTERİZ
2014 yılında bu gururu yaşatan Kumköy İlkokulu Öğretmeni Dilek Livaneli ise "Bu başarılı örneklerin artmasını istiyoruz. Ben yıllardır anne eğitim odaklı çalışmalar yaptım. Nurten öğretmenin de babalarla yaptığı bu çalışma aile eğitimini tamamlayan unsurlar oldu. Samsun ve Türkiye'yi dünyaya tanıtacağız" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN