Otobanda 10 kilo altın çalan çete yakalandı

Silivri’de bir araçtan 10 kilo altını gasp eden 11 kişilik çete ele geçirildi. Zanlıların soygun için Sultanahmet’te kuyumcuda çalışan bir kişiden bilgi aldıkları anlaşıldı

Otobanda 10 kilo altın çalan çete yakalandı

İstanbul'da film senaryolarını aratmayan silahlı gasp olayı, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin çalışmasıyla aydınlatıldı. Sultanahmet'te bulunan bir kuyumcunun kurye aracı Silivri'de durdurularak, bagajından 2 milyon lira değerinde 10 kilogram altın çalınmıştı. Gaspa karışan araç yol kenarında terk edilmiş bulundu. Şüphelilerin izini süren Jandarma, kamera kayıtlarından şahısların kimliğine ulaştı. Olayın azmettiricisi olduğu belirlenen B.K.'nin, kuyumcuda çalışan bir personel ile arkadaşlık kurarak sevkıyat tarihi hakkında bilgi aldığı öğrenildi. B.K.'nin bu bilgileri örgüt lideri İ.G. ile paylaşarak hırsızlık olayını planladıkları, çalınan altınları rezidans dairesinde altın eritme cihazıyla kısa sürede eriterek piyasaya dağıttıkları belirlendi. Operasyonların ilk aşamasında beş kişi yakalandı. Onların beyanlarından yola çıkılarak iki operasyon daha gerçekleştiren jandarma ekipleri, 63 ayrı suçtan yakalama kararı olan ve 17 ayrı suçtan arandığı tespit edilen H.L. isimli şahsı Sancaktepe'deki evinde ele geçirdi. H.L.'nin evinde silah ve çok sayıda altın eşya ele geçirildi.

ÇOCUK BEZİNDE 98 BİN LİRA
Silivri İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, şüphelilerin kullandıkları üç aracın da çalıntı olduğu, üzerlerinde yapılan parmak izi ve DNA testleri sonucunda ise araçlardan ikisinin daha önce Maltepe ve Fatih'te işlenen iki cinayet olayında kullanıldığı anlaşıldı. Jandarma, buradan elde edilen delillerle iki cinayet zanlısını da yapılan operasyonlarla yakaladı. Olayın aydınlatılmasına yönelik olarak 10 farklı adreste yapılan aramalarda, Jandarma ekipleri üzerinden sahte kimlik kartları çıkan tamamı aranan 11 şüpheliyi yakaladı. Şüphelilerin ikamet adreslerinde ve araçlarında yapılan aramalarda silah, altın eritme makinesi, çocuk bezlerinin içine saklanmış vaziyette 98 bin 040 TL para ve 10 çalıntı araçlara ait kontak anahtarları ele geçirildi. Şüphelilerin yakalanmasıyla İstanbul'da meydana gelen iki cinayet, iki kasten yaralama ve altı oto hırsızlığı olayı da aydınlatıldı.

BİZE ULAŞIN