Down Sendromlular, Tebessüm Kahvesi'nde bir araya geldi

İsrail askerleri tarafından gözaltına alınıp serbest bırakılan ve psikolojik destek için Türkiye'ye getirilen down sendromlu Muhammed et-Tavil, down sendromluların işlettiği kahveyi ziyaret etti. Filistin direnişinin sembol isimlerinden biri haline gelen Muhammed et-Tavil, El-Halil'de halkla beraber yürürken İsrail askerlerinin yanına gelip ayağına ve sırtına vurduklarını, kendisini 4 saat boyunca karakolda göz altında tuttuklarını söyledi.

Down Sendromlular, Tebessüm Kahvesi'nde bir araya geldi

İsrail askerleri tarafından gözaltına alınıp serbest bırakılan ve psikolojik destek için Türkiye'ye getirilen down sendromlu Muhammed et-Tavil, down sendromlular tarafından işletilen kahveyi ziyaret etti.

Tebessüm Kahvesi'nde down sendromluların çalıştığını anlatan Türkmen, et-Tavil'in burada çalışmasını istediklerini vurguladı.

Türkmen, "Muhammed'le birlikte Üsküdar'ımızda özellikle down sendromlu çocuklara, ailelerine ve buraya gelen misafirlerimize hizmet etmek için çalışma arkadaşı olmayı teklif ettik. İlk etapta teklifimizi kabul ettiler. Şimdi değerlendirip inşallah burada kalıcı bir Üsküdarlı olarak Muhammed'le birlikte çalışacağız." diye konuştu.

Türkmen, et-Tavil'in anne ve babasının bazı sağlık problemleri olduğunu ve tedavileriyle ilgileneceklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlara Üsküdar'da bir ev açacağız inşallah, burada Üsküdarlı olacaklar. Babasının da çalışma durumu var. Filistin'de de aile fertlerinden olanlar var. Gelmek isteyenleri buraya alacaklar, burada olanlarla birlikte biz başta Muhammed olmak üzere Üsküdar'da inşallah bundan sonraki hayatlarını sürdürsünler istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhammed ve ailesini kabul ettiğini hatırlatan Türkmen, Erdoğan'ın evinin Üsküdar'da olması dolayısıyla et- Tavil'in Üsküdar'da ailesiyle birlikte kalması ve burada işe girmesinin çok anlamlı olacağını ifade etti.

Türkmen, İsrail askerlerinin down sendromlu bir çocuğa saldıracak kadar alçalmalarının kabul edilebilir olmadığını anlatarak, "Bunun hukukla bağdaşır bir yanı olmadığı gibi insanlık ne yazık ki bu noktaya gelmişse sözün bittiği yerdeyiz. Dünyada bir utanç tablosu olarak hepimizin hayatına kazanmıştır. Bu, Muhammed'e İsrailli askerlerin ilk saldırısı değil. Muhammed şu anda 29 yaşında, 15 yaşındayken yine bir İsrailli zalim Muhammed'in kafasına silahı dayamış. Aynı muamele." şeklinde konuştu.

"BUNLAR BENİM FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİM"

Filistin direnişinin sembol isimlerinden down sendromlu Muhammed et-Tavil de Filistin'in El-Halil kentinde halkla beraber yürürken İsrail askerlerinin yanına gelip ayağına ve sırtına vurduklarını aktararak, kendisini 4 saat boyunca karakolda göz altında tuttuklarını söyledi.

Et- Tavil, annesi, babası ve ağabeyiyle Ürdün üzerinden Türkiye'ye geldiklerini belirterek, "Türkiye, hayal ettiğimden daha güzel. Türkiye ve İstanbul'u biliyordum ama şimdi görünce çok daha güzel. Çok mutluyum. İstanbul'u, her tarafı geziyorum. Bizlere yardımcı oluyorlar. Özel yerleri hep gezdik. Tebessüm Kahvesi'ndeki çalışanlarla buluştum. Bunlar benim Filistinli kardeşlerim."

BİZE ULAŞIN