Kara kutu aydınlatacak

Kara kutu aydınlatacak
Pegasus Havayolları'na ait Ankara-Trabzon seferini yapan Boeing 737-800 tipi uçağın Trabzon Havalimanı'na inişi sırasında pistten çıkarak atlattığı tehlikenin boyutları, havanın aydınlanması ile birlikte daha net ortaya çıktı. Kazanın nedeni ise uçağın kara kutularının incelenmesinden sonra ortaya çıkacak.
162 yolcusu ve 6 mürettebatı ile birlikte önceki gece saat 23.26'da Trabzon Havalimanı'nın 2 bin 650 metre uzunlunda ve 45 metre genişliğindeki pistine iniş yapan uçak, piste teker koyduktan sonra, pist sonunda duramayarak dışarı çıktı. İddiaya göre inişin ardından ön iniş takımları kırılan uçak, pistin solundaki deniz yönüne doğru sürüklenerek, denize metreler kala durabildi.

PİLOT HATASI VE HAVA OLABİLİR
Yetkililer kazanın nedeninin uçağın, uçuş parametreleri ve kokpit ses kayıtlarının kaydedildiği kara kutularının incelenmesinden sonra açıklığa kavuşacağının altını çizerek şu bilgileri paylaştı: "Pilot hatası, uçakta meydana gelen teknik bir arıza, meteorolojik şartlar ya da bunların hepsi birden olabilir. Uçağın iniş yaptığı sırada havanın yağışlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle uçak kaymış olabilir. Uçakta yaşanan bazı teknik arızalar düşük süratte bile tehlikeli olabilir."
BİZE ULAŞIN