Önlisans mezunları POMEM'e başvurabilecek! POMEM başvuruları ne zaman?

Polis olmak isteyen adaylara müjde! Bundan sonra önlisans mezunları POMEM'lere başvurabilecek. Resmi Gazete'de ilan edilen bu gelişmeden sonra ön lisans mezunlarının Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvurabilmelerinin önü de açılmış oldu. Peki 2018 POMEM başvuruları ne zaman? sorusunun yanıtı belli oldu mu?

Önlisans mezunları POMEM'e başvurabilecek! POMEM başvuruları ne zaman?

Polis olmak isteyen yüzbinlerce adaya müjdeli haber geldi. "Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile "Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, daha önceden sadece lisans mezunları ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların müracaat edebildiği POMEM'lere artık önlisans mezunları da başvuruda bulunabilecek.
Bu gelişmelerden sonra 2018 POMEM başvuruları ne zaman sorusunun yanıtı da vatandaşlar tarafından sıkça araştırılmaya başlandı fakat yetkililer tarafından resmi bir açıklama yapılmadı. POMEM başvuru tarihleri belli olduğu zaman sabah.com.tr'den öğrenebileceksiniz.

NE KADAR ÖN LİSANS MEZUNU ALINACAK?

POMEM'lere alınacak olan önlisans mezunlarının sayısı, toplam kontenjanın yüzde 20'sini aşmamak kaydıyla Bakanlıkça belirlenecek.

Mülakat sınav komisyonu, Bakanlık onayı ile müracaat kabul komisyonu Başkanlıkta Başkanın, polis eğitim kurumlarında kurum müdürünün onayı ile belirlenecek.

Mülakat sınav komisyonu, birinci veya ikinci sınıf emniyet müdürünün başkanlığında, iki şube müdürü seviyesinde emniyet müdürü, bir öğretim elemanı ile psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu bir kişi ve Bakanlığın belirleyeceği bir personelden oluşacak.

AYRI AYRI SONUÇ LİSTESİ DÜZENLENECEK

POMEM giriş puanına göre lisans mezunu ve önlisans mezunu adaylar için erkek, kadın ve Emniyet Teşkilatı personelinden şehit veya vazife malulü olanların eş veya çocukları için asıl, yedek ve başarısız olmak üzere ayrı ayrı sınav sonuç listesi düzenlenecek.

Erkek ve kadın asıl adayların yüzde 30'una tekabül eden sayıda yedek aday listesi, en yüksek puandan başlanarak belirlenecek.

Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 12. maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi de "Bakanlık onayı ile sınav merkezi bünyesinde kurulacak olan mülakat sınavı komisyonu, birinci veya ikinci sınıf emniyet müdürü veya Polis Akademisi Başkan Yardımcısının başkanlığında, iki şube müdürü seviyesindeki emniyet müdürü, Polis Akademisinde görevli bir öğretim elemanı ve Polis Akademisinde görevli veya Emniyet Teşkilatına bağlı birimler ile farklı kamu kurumlarından Polis Akademisinin talep edeceği psikolog veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü mezunu olan bir kişi ile Bakanlığın belirleyeceği bir personelden oluşur." şeklinde değiştirildi.

BİZE ULAŞIN