Tarihe ışık tutan mağara

500 bin yıllık tarihe ışık tutan ve insanlığın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Antalya’daki Karain Mağarası, Türkiye’de birçok müzeden fazla ziyaretçi topluyor

Tarihe ışık tutan mağara

Antalya kent merkezine 27 kilometre uzaklıktaki Katran Dağı'nın kalkerli yamaçlarında yer alan Karain Mağarası, doğal güzellikleriyle büyülüyor. Anadolu'da en eski yerleşim birimlerinden mağara sarkıt, dikit ve büyük sütunlarla bezeli doğal oluşumlarıyla dikkati çekiyor. 1946'da keşfedilen ve bugüne kadar yürütülen kazılarda su aygırı, gergedan, fil gibi hayvanlar ile dünyada nesli tükenen Homo Neanderthal insanların kalıntılarının bulunduğu mağara, insanlık ve doğa tarihine de ışık tutuyor.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Karain Mağarası Kazı Başkanı Prof. Dr. Harun Taşkıran, 50 metre derinliğindeki mağaranın üç büyük boşluktan oluştuğunu, derinlere ancak profesyonel mağaracıların inebildiğini anlattı.
Kazılarda daha çok Paleolitik dönemdeki insanların çeşitli taşlardan yaptıkları aletlerle avlayıp mağaraya getirdikleri hayvanların kemik kalıntılarının bulunduğunu belirten Taşkıran, "Bugün soyları tükenmiş olan Homo Neanderthal insanına ait fosil kalıntılar sadece Karain Mağarası'nda ele geçmiştir. Karain, Türkiye'deki birçok müzeden daha fazla ziyaretçi sayısına sahipti" dedi.

BİZE ULAŞIN