Ankesörlü telefondan talimat vermiş!

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Alaettin Çakıcı’nın adamlarıma yönelik düzenlenen operasyonda 36 şüpheli gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan 13 şüphelinin tutuklanarakk cezaevine gönderildiği öğrenildi. Ayrıca Çakıcı’nın örgüt üyelerine ankesörlü telefon üzerinden talimat verdiği öğrenildi.

Ankesörlü telefondan talimat vermiş!

Antalya Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Alaettin Çakıcı'nın adamlarına düzenlenen operasyonda yeni bir gelişme yaşandı.

Gözaltına alınan 36 şüpheliden 13'ü emniyetteki işlemleri ardından savcılığa sevk edildi. Şüpheliler savcılıktaki işlemleri ardından gönderildiği Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bilindiği gibi Antalya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Organize Suçlar Büro Amirliği'nce, Türkiye genelinde faaliyet gösterdiği tespit edilen Suç örgütlerine yönelik yapılan çalışmalar neticesinde liderliğini halen Kırıkkale Keskin T Tipi Cezaevinde hükümlü olarak bulunan Alaettin ÇAKICI'nın yaptığı Çıkar Amaçlı Silahlı Suç Örgütü yöneticilerinin Antalya İlinde de suç işledikleri tespit edilmişti. Silahlı Suç Örgütü Yöneticilerine yönelik olarak alınan mahkeme kararı ile haklarında başlatılan ve 6 ay süreyle devam eden İletişimin Tespiti Dinlenmesi ve Kayda alınması tedbiri uygulanmıştı.

Yürütülen projeli çalışma süresince, Alaettin Çakıcı liderliğindeki çıkar amaçlı silahlı suç örgüt üyelerinin, Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Suçu ve Suçluyu Övme, Nitelikli Yağma, Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Sokulması, Kasten Öldürmeye Teşebbüs, Kasten Yaralama, Tehdit, İş ve Çalışma Hürriyetinin İhlali, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Yalan Tanıklık, Suç Delillerini Yok Etme, Gizleme Veya Değiştirme, Suçluyu Kayırma, Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs, Suç Üstlenme suçlarını işledikleri belirtilmişti.

ANKERSÖRLÜ TELEFONDAN TALİMAT

Örgüt liderinin birçok olayın talimatını ankesörlü telefon ya da avukatları aracılığı ile mektup yoluyla verdiği kaydedilmişti.

Örgütün devamlılığını sağlayabilmek amacı ile Örgütün Liderinin talimatları neticesinde örgüt üyeleri tarafından gerçekleştirilen yağma, tehdit vb. yöntemlerle elde edilen yüksek miktarlardaki paraların kendisine ulaştırıldığı, bu paralarında kendisi için suç işleyen veya daha önceki tarihlerde birlikte hareket ettiği şahıslara gönderildiği, bu sayede örgütün sürekliliğinin sağlandığı ifade edilmişti.

Örgüt tarafından gerçekleştirilen eylemler arasında; örgüt içerisinde yaşanan çıkar çatışması neticesinde Örgüt Lideri tarafından öz yeğeni Adem Çakıcı'nın vurulması talimatını verdiği, akabinde örgüt üyeleri tarafından İstanbul ili Kadıköy ilçesinde bulunan bir otelin restoran bölümünde Adem Çakıcı'nın kurşunlandığı, halk üzerinde korku ve panik yaratmak, Alaettin Çakıcı'ya bağlılıklarını göstermek, yine Örgüt Lideri Alaettin Çakıcı' nın Adaletinin sorgulanamayacağı izlenimi yaratmak adına örgüt üyelerinin tabanca ile kendilerine zarar verdikleri ve tehditler içeren videoları sosyal medya üzerinden paylaştıkları belirtilmişti.

Örgüt Liderine ve örgütün yapısına zarar verdiği iddiası ile bazı şahıslara etek giydirmek suretiyle kendi kendisine tabanca ile zarar vermesine zorladıkları akabinde olaya ilişkin video kayıtlarını yayınlattıkları, bahse konu olayın ise uzun süre Ulusal Basında yer aldığı, yine örgütün bir kısım Kamu görevlileri ile irtibatlı olduğu tespit edilmişti.

Örgüt üyelerince toplam 23 eylem gerçekleştirildiği, 6 eylemin Antalya, 13 eylemin İstanbul, 1 eylemin İzmir, 1 eylemin Bursa, 1 eylemin İzmit, 1 eylemin Kırıkkale illerinde gerçekleştiği tespit edilmişti.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde 45 şüpheli şahıs hakkında yakalanarak gözaltına alınmaları, ev, araç ve işyerlerinde arama yapılması talimatı alınarak eşzamanlı operasyon yapılmış, şüphelilerden Antalya ilinde ikamet eden 15 şahıs (1' i kamu görevlisi) , Ankara ilinde 3 şahıs (1' i Avukat), Bursa ilinde ikamet eden 1 şahıs, Kırıkkale ilinde 2 şahıs (1' i Avukat), İstanbul ilinde 15 şahıs olmak üzere toplam 36 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştı.

Yine dosya kapsamında şüpheli olan 6 şahsın ise halen tutuklu olarak cezaevinde bulunduğu anlaşılmıştı.

Şüphelilere ait ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda 7 adet tabanca, bu tabancalara ait değişik çap ve markalarda çok sayıda fişek, Alaettin Çakıcı ve Adem Çakıcı tarafından cezaevinden yazılmış çok sayıda mektup ve örgüt üyelerine verilmek üzere Alaettin ÇAKICI tarafından verildiği değerlendirilen talimatların yazılı olduğu notlar, çek, senet ve sahte sürücü belgesine el konulmuştu.

BİZE ULAŞIN