Çinli gelin davul çaldı, harmandalı oynadı

Antalyalı iş insanı Aydın Bülbül (25), 6 bin 400 kilometre uzaklıktaki Çin'de tanıştığı Jiadi Yan (25) ile davullu zurnalı düğünle dünya evine girdi. Müslüman olan ve 'Dilara' adını alan Çinli gelin Jiadi, düğününde davul çaldı, harmandalı oynadı.

Çinli gelin davul çaldı, harmandalı oynadı

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) plastik fabrikası bulunan Aydın Bülbül, yaklaşık 3 yıl önce Çin'e iş gezisi yaptı. Gezinin ardından dönüşe geçen Bülbül'ün uçağı İstanbul'da 5 saat rötar yaptı. Aydın Bülbül, bu sırada aynı uçakla Antalya'ya gelen Çinli kadın turist Chen Xi ile tanıştı ve bir süre sohbet etti. Bülbül, Antalya'ya geldiklerinde Çinli turiste yardıma ihtiyacı olduğu zaman araması için telefon numarasını verdi. İkili Antalya'da ertesi gün yeniden buluştu. Bülbül, Xi'ye 20 günlük tatilinde gönüllü rehberlik yaptı. İkilinin dostluğu da bu sıra ilerledi.

GELİN HARMANDALI OYNADI

Türk geleneklerine göre gerçekleştirilen düğünde gelin ve damat davullu zurna eşliğinde eğlenerek dünya evine girdi. Davulcunun elinden tokmağı alan Dilara Bülbül, davul da çaldı. Dilara'nın davul çalması ilginç görüntüler oluştururken, performansı davetlilerin büyük beğenisini topladı. Harmandalı oynayan Bülbül çiftine Çinli baba Yufang Yan ve anne Xiaofen Yan da alkış tutarak eşlik etti.
Mutlu olduklarını ve Türkçe öğrenmeye çalıştığını belirten Çinli gelin, "Benim adım Dilara, bana Dilara diyebilirsiniz. Antalya çok güzel. Türkçe öğreniyorum. Mutluyum" dedi. Aydın Bülbül ise eşi Dilara'yı çok sevdiğini belirterek, uzun bir süreçten geçerek sonunda ilişkilerini evlilikle taçlandırdıklarını anlattı.

BİZE ULAŞIN