Ramazan ne zaman? 2020 Ramazan Bayramı bu sene hangi tarihe denk geliyor? Ramazan Bayramı tarihleri

Yeni yıla çok kısa bir süre kala binlerce vatandaş “2020 Ramazan ne zaman, hangi aya denk geliyor?” sorularına yanıt aramaya başladı. İslam alemi için oldukça önemli ve mübarek ayda Müslümanlar oruç tutar ve kendilerine farz kılınan ibadetlerini yerine getirirler. 11 ayın sultanı olarak bilinen bu zamanın en büyük önemi Kuran-ı Kerim’in bu ay içerisinde indirilmiş olmasıdır. Peki, 2020 Ramazan ne zaman, hangi ayda?

Ramazan ne zaman? 2020 Ramazan Bayramı bu sene hangi tarihe denk geliyor? Ramazan Bayramı tarihleri
Pazartesi 11.11.2019 14:12
Son Güncelleme: Pazartesi 11.11.2019 14:14
ABONE OL

Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu zaman içinde kutlanır. Peki, 2020 Ramazan ne zaman? Ramazan Bayramı hangi tarihe denk geliyor?

2020 RAMAZAN AYI NE ZAMAN?

11 ayın sultanı Ramazan ayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 24 Nisan, Cuma başlayacak. İslam aleminde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi 19 Mayıs'ta ihya edilecek. Her yıl 10 gün geri sayan Ramazan ayı bu yıl 23 Mayıs, Cumartesi günü sona erecek.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE?

23 Mayıs Cumartesi günü arefe günü olduğu için yarım gün çalışılacak. Ardından Pazar, Pazartesi ve Salı günü tatil yapıldıktan sonra 27 Mayıs Çarşamba günü iş başı yapılacak.

23 Mayıs cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi

24 Mayıs pazar Ramazan Bayramı 1.gün

25 Mayıs pazartesi Ramazan Bayramı 2.gün

26 Mayıs salı Ramazan Bayramı 3.gün

RAMAZAN AYININ ÖNEMİ

Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır. Çünkü kutsal kitabımız Kur'an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "kadir gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona "on bir ayın sultanı" denilmiştir.

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kur'an'ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur.

Kur'an', Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir. Bu nedenle Kur'an insan için hayati değer taşır. Kur'an okumak bir ibadettir. Peygamberimiz Allah'ın bildirdiği görev ve sorumluluklarımızı sıkça hatırlamamız için Kur'an'ı çok okumayı teşvik etmiştir.