Prof. Dr. Haluk Özener'den İzmir depremi sonrası son dakika açıklaması! "Artçıların 15 gün kadar sürmesi bekleniyor”

Bugün yaşanan İzmir depremi ülkenin gündemine otururken uzman isimlerden son dakika açıklamaları da gelmeye devam ediyor. Bunlardan bir tanesi de Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener'in açıklamaları oldu. "Artçıların 15 gün kadar sürmesi bekleniyor" denilirken öte yandan "1 buçuk saatte 21 tane deprem kaydettik. Depremler artmakta, artçıların da 1 hafta 15 gün kadar sürmesi bekleniyor" dedi. Öte yandan "Herkes sakin bir şekilde boş bir alanda beklesin" vurgusu da yapıldı. İşte Kandilli Rasathanesi'nden gelen son dakika açıklamalar…

Kandilli Rasathanesi son dakika açıkladı - “Artçıların 15 gün kadar sürmesi bekleniyor” Uzman isimden çarpıcı açıklamalar geldi!
Cumartesi 31.10.2020 17:13
Son Güncelleme: Cumartesi 31.10.2020 17:14
ABONE OL

Korku ve panik anların yaşanmasına neden olan depremi çevre illerden de hissedilmiş ve konu ile ilgili açıklamalar da gelmişti. Bu açıklamalara bir yenisi daha eklendi ve ve Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında önemli açıklamalar yaptı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İzmir depremine ilişkin, "1 buçuk saatte 21 tane deprem kaydettik. Depremler artmakta, artçıların da 1 hafta 15 gün kadar sürmesi bekleniyor" dedi.

KANDİLLİ RASATHANESİ'NDEN SON DAKİKA ÇARPICI AÇIKLAMALAR GELDİ!

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, İzmir depremine ilişkin, "1 buçuk saatte 21 tane deprem kaydettik. Depremler artmakta, artçıların da 1 hafta 15 gün kadar sürmesi bekleniyor" dedi.

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrasında önemli açıklamalar yaptı.

İşte son dakika haberinin detayları!

Kandilli Rasathanesi son dakika açıkladı - “Artçıların 15 gün kadar sürmesi bekleniyor” Uzman isimden çarpıcı açıklamalar geldi!

"1 buçuk saatte 21 deprem kaydettik"

Özener açıklamasında, "Derinliği yaklaşık 10-12 km olan sığ bir depremden bahsediyoruz. Öncelikle depremden dolayı hayatını kaybeden maalesef bazı vatandaşlar olduğunu duydum. Hem ülkeye, hem de tüm vatandaşlarımıza baş sağlığı diliyoruz. 30-40 km'lik bir fayın kırıldığı ilk izlenimlere göre tespit ediliyor. Normal bir bu. Normal faylanma depremi. Şu ana kadar, depremden 1,5 saat sonraya kadar, 21 tane deprem kaydettik. Depremler artmakta, artçıların da 1 hafta 15 gün kadar sürmesi bekleniyor" dedi.

"Bir sonrakinde 60 cm'lik dalgaların olabileceği öngörülmekte"

Ege Bölgesi'nin sismik olarak oldukça etkin bir bölge olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özener, "Dolayısıyla bu bölgede ana kara ve denizde deprem oldukça yoğun bir deprem aktivitesi oluyor. 2017 bodrum depreminden sonra tsunami meydana gelmişti. Bugün de tsunami meydana geldi. Bu tsunamiyle ilgili Akdeniz - Karadeniz bağlantılı denizlerde tsunami uyarı merkezi nöbetçi arkadaşlarım, deprem olduktan 9 dakika sonra tüm üye ülkelere, ülkemizde bu konuda tsunami uyarı mesajını göndermiştir. Sosyal medyada dalga yüksekliklerini görmüşsünüzdür. Gördüğünüz gibi farklı faylanma özelliklerine göre, farklı dalga yükseklikleri hesaplayabiliyoruz. Birinci çalışmada yaklaşık 30 cm'lik dalga yüksekliği, bir sonrakinde 60 cm'lik dalgaların olabileceği öngörülmekte" diye konuştu.

Kandilli Rasathanesi son dakika açıkladı - “Artçıların 15 gün kadar sürmesi bekleniyor” Uzman isimden çarpıcı açıklamalar geldi!

"Herkes sakin bir şekilde boş bir alanda beklesin"

"Bizim vatandaşlardan özellikle istirhamımız, kıyı bölgelerindeyseniz meydana geldiği zaman meraklı gözlerle denize bakmak yerine, kıyıdan uzaklaşmasıdır" diyen Özener, "'de trafik kilitlenmiş durumda onu açmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımızdan ricam, herkes sakin bir şekilde boş bir alanda beklesin. Şu an için kan anonsu, ihtiyacı yok. Vatandaşlarımızdan rica ediyorum, gereksiz trafiğe çıkıp yolları tıkamasınlar" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Özener, vatandaşlardan panik yapmamalarını, sakin olmalarını rica ettiğini söyleyerek, "Devlet tüm gücüyle seferber olmuş durumda. Güvenlik güçlerimize kimse zorluk çıkarmasın. İşinin ehli olmayan insanların binaların üzerine çıkmasına müsaade etmeyelim. Ekiplerimiz ilgili arkadaşlarımız gereken tüm faaliyetleri yapacaklar. Tüm İzmir'e, tüm Türkiye'ye geçmiş olsun diyorum. Seferihisar'da kısmi bir tsunami oldu. Onun dışında bir sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.