Cumartesi 21.11.2021
Son Güncelleme: Pazar 21.11.2021

Pandemi, sağlıkta sahteciliği artırdı!

Pandemi, sağlıkta sahteciliği artırdı!

KOM Daire Başkanlığı'nın 2020 yılı raporu yayımlandı. Covid-19 salgınından kaynaklı olarak 2020 yılı raporunda ilkler yer aldı. SABAH'ın ulaştığı rapora göre, Covid-19 salgınından kaynaklı sağlık alanında yaşanan usulsüzlüklerde önemli bir artış görüldü. Belgede sahtecilik suçlarında ilk sıralarda sahte yol seyahat izin belgesi, negatif PCR test sonucu ve HES kodu rakamlarının sahte olarak üretilmesi ya da başka şahıslara ait HES kodlarının kullanılması olaylarına ilk kez rastlandı. Yine salgından dolayı alınan karantina önlemleri nedeniyle vize ve pasaport sahteciliğinde ise düşüş yaşandı.

ABONE OL

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın 2020 raporu yayımlandı. KOM Daire Başkanlığı, 2020 yılında toplam 27 bin 602 operasyon gerçekleştirirken bu operasyonlarda toplam 52 bin 648 şüpheliye işlem yapıldı. Raporun sunumunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sadece ülke içinde değil, başta ülkelerden Türkiye'ye gelip organize olmaya çalışan yapılara karşı verilen mücadelenin uluslararası arenada takdirle karşılandığını, bu kapsamda 14 uluslararası suç örgütü liderinin yakalanarak sınır dışı edildiğini kaydetti. Bakan Soylu, 15 Temmuz 2016'dan bugüne kadar 41 operasyonla 30 adet ulusal çapta organize suç örgütünün çökertildiğini, uyuşturucuda olduğu gibi kaçak sigara konusunda da üst üste yapılan operasyonlarla piyasadaki kaçak sigara oranının yüzde 22,3'lerden yüzde 2,3 oranına çekildiğini ve böylece PKK başta olmak üzere pek çok suç örgütünün finansal açıdan zayıfladığını belirtti.

2020'DE COVİD-19 KAYNAKLI SAĞLIK ALANINDA YAŞANAN USULSÜZLÜKLER ÖN PLANDA

Yolsuzluk suçlarıyla mücadele kapsamında 2020 yılında 111'i planlı olmak üzere gerçekleştirilen 617 operasyon neticesinde 4 bin 569 şüpheli hakkında işlem yapıldı. Raporda, gerçekleştirilen planlı yolsuzluk operasyonlarında; 2020 yılında başlayan Covid-19 salgınından dolayı sağlık, adli hizmetler ve sosyal güvenlik sektörlerinde yaşanan usulsüzlüklerin ön planda yer aldığı görülürken özellikle sağlık alanında 14'ü kamu görevlisi olmak üzere 360 şüphelinin yakalandığı, bunlardan 126'sının da çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıkları yer aldı.

VİZE VE PASAPORT SAHTECİLİĞİNDE DÜŞÜŞ YAŞANDI

2020 yılında Covid-19 ile mücadele kapsamında alınan karantina önlemleri nedeniyle ülke sınırlarının zaman zaman tamamen geçişlere kapatılması, zaman zaman sınırlı olması ve sıkı denetime tabi tutulması nedeniyle pasaport ve vize sahteciliği olayında belirgin bir düşüş yaşandı.

EN ÇOK YOL İZİN SEYAHAT, PCR NEGATİF TESTİ İLE HES KODUNDA SAHTECİLİK YAPILDI

Belgede sahtecilik suçlarına yönelik 2020 yılında 2 bin 52 operasyon gerçekleştirildi. Ön plana çıkan usulsüzlükler arasında ise ehliyet sınavına 'joker' olarak tabir edilen kişilerin sahte belgelerle sınava girmesi, Covid-19 tedbirleri kapsamında yol izin ve seyahat belgelerinde sahtecilik ve sahte PCR negatif testi ile HES kodunda sahtecilik yer aldı.

17 MİLYON MASKE, 300 BİN ADET DEZENFEKTAN VE 12 BİN ŞİŞE KOLONYA ELE GEÇİRİLDİ

2020 yılında salgın hastalıktan kaynaklı suçlarla mücadeleye ağırlık verilirken, bu kapsamda fiyatları etkileme, mal veya hizmet satımından kaçınmak, kamuya gerekli olan şeylerin yokluğuna neden olma, bozulmuş ve değiştirilmiş gıda, insanların hayat ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde ilaç yapma veya satma suçlarına ilişkin operasyonlarda yüzde 100 artış sağlandı. Merdiven altı dezenfektan, kolonya, maske ve sağlık ürünleri üreten fırsatçılara yönelik 61 ilde 331 operasyon gerçekleştirildi ve 463 şüpheliye işlem yapıldı. Söz konusu operasyonlarda yaklaşık 17 milyon maske, 300 bin adet dezenfektan ve 12 bin şişe kolonya ele geçirildi.

FIRSATÇILARA 13 MİLYON PARA CEZASI UYGULANDI

Yaşanan salgın hastalığı fırsata çevirmek isteyerek fahiş fiyat uygulayanlara yönelik yapılan çalışmalarda 620 ürüne fahiş fiyat artışı uygulayan 557 satıcı Ticaret Bakanlığı'na bildirildi ve bakanlık 13 milyon lira para cezası uyguladı.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Pop'un dev isimlerinden Beyonce!
Türkçe Pop’un duru sesi Burcu Güneş!