EMRE AKÖZ EMRE AKÖZ

Che Guevara tişörtü Atatürk'e yakışır mı?

Solcu bir genç, Taksim Cumhuriyet Anıtı'ndaki Atatürk heykeline, üzerinde Che Guevara resmi olan bir tişörtü giydirmeye çalışmış. Çevrede bulunan sendikacılar da ona tepki göstermiş.
Bu olay adama kitap yazdırır!
Türkiye solunun sorunlarından biri, Kemalizm'i nereye yerleştireceğidir.
Kürt solcuların (ki çoğu milliyetçidir) tavrı net sayılır: Kimliklerini yok sayan Kemalizm'e gıcıktırlar.
Türk solunun kafası ise ciddi biçimde karışıktır: Marksist teoriye göre Kemalistler, hâkim sınıfın koruyucusu olduğundan, karşı çıkılması gereken bir zümredir.
Ancak devletçiliği ve laikçiliği ile Kemalizm, solculara sempatik gelir. Çünkü devletçilik, sosyalizmle ; laikçilik ise ateizmle akrabadır.
İşte bu bağlantılar, o gencin Atatürk'e, Che tişörtü giydirmeye kalkışmasına yol açar.
Gencin davranışı, Doğan Avcıoğlu, Mihri Belli, Doğu Perinçek çizgisi ile uyumludur.
Ayrıca kendini 'komünist' sanıp da, yapıp ettikleri Kemalizm'den öteye geçmeyenlere de yakındır.
Öte yandan, gence engel olmaya çalışan sendikacıların hali de ideolojik açıdan tuhaftır.
Çünkü Milli Mücadele'yi ve daha sonra yaptıkları ekonomik atılımları Sovyetler Birliği'nden aldıkları destekle başarabilen Kemalistler, tek parti döneminde, "Komünizmle mücadele ediyoruz" diyerek işçi hareketinin canına okumuşlardır.
DİSK'in bilhassa 1977 katliamından sonra Taksim'e çıkma ısrarını anlamak zor değil. Ancak sendikacıların; vali ya da komutan edasıyla, anıta çelenk koymaları ilginç!
Madem solcu sendikacılar, anıta çelenk koyarak Kemalizm'e sempatilerini ilan ediyorlar; Che tişörtüyle Atatürk'ü solculaştıran gence niye kızıyorlar?
Ne acayip işler bunlar?

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.