MEHMET SAİT KILIÇ MEHMET SAİT KILIÇ

İttirme ve zıplatma

İstanbul Barosu'nun bilmemkaçıncı başkanıymış, Ümit Kocasakal. Çevresinde çok Kemalist bir avukat olarak biliniyor. Halk arasındaki deyimiyle vallahi gerçekten "Mustafa Kemal'in askeri"...

Dün CHP'ye başkan adayı olacağını, "Ben kendi adıma değil... Mustafa Kemal Atatürk'ün genel başkan olmasını sağlamak adına adayım" diyerek ilan etti. Eder ya, hakkıdır.

Demek ki, Kocasakal başkan seçilirse Atatürk, onun şahsında ete kemiğe bürünüp CHP'yi yönetecek...

Kafa bu!

Eh, CHP'ye de böyle bir aday yakışırdı zaten!

Ümit Bey başkan seçilirse CHP'yi fikri açıdan besleyeceğini, kadroları yeniden dizayn edeceğini, arkasında halk desteği olan sağlıklı bir örgütlenme sürecini başlatacağını belirtti. Belirtir ya, bu da hakkıdır.

Konuşmasında Kemal Bey'e de yer yer laf sokmayı ihmal etmedi...

Keza, tam bağımsızlıktan, ortak aidiyet duygusundan, üretime dayalı kalkınmadan dem vurdu...

Özcesi, genel geçer hoş laflardan oluşan Kemalist programını açıkladı.

Aha şimdiden buraya yazıyorum: Muhalif basının önde gelen şaşkınları bu kıtırları özelde CHP'lilere genelde halka dahiyane program diye yutturmaya çalışacaklar.

Nafile umutlarla ve beyhude çabalarla CHP'nin başına Kocasakal'ı geçirmeye yeltenecekler.

Çünkü Kılıçdaroğlu'nun yerine ittirme ve zıplatma yöntemiyle birini oturtmayı uzun süredir istiyorlardı, ama adam bulamıyorlardı... Sonunda buldular birini...

Gelelim zurnanın zırt dediği yere: Kurultayda delegeler Ümit Kocasakal'ı başkan seçerler mi? Seçmezler! (Zira delegelerin çoğu Kılıçdaroğlu'nun adamıdır.) Bunu kendisi de biliyor. Kocasakal'ın yaptığı CHP yönetimine karşı Kemalistleri ve ulusalcıları temsilen bir parmak sallama ve itiraz etme girişimidir...

Çok kişi Tayyip Erdoğan'la mücadelede yetersiz kalan Kemal Bey'i CHP içi iktidarda da başarısız sanıyor. Vallahi alayını suya götürür susuz getirir.

Daha önce muhalif tayfayı sokağa atmıştı, devirmeye çalışanlar kendilerini bir anda

sokakta bulmuşlardı.

Gelinen aşamada Kocasakal, Kılıçdaroğlu'nu devirecek altyapıda ve güçte değildir.

Kaybetmeye mahkumdur. Kaybedince politik yaşamdan da silinip gidecektir.

Kendisine daha nice kurultaylarda nice adaylıklar dilerim...

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN