ENGİN ARDIÇ ENGİN ARDIÇ

Özeleştirini yap Kemal arkadaş!

Tavariş... Comrade... Camarade...
Genosse... Bundan sonra Sayın Kılıçdaroğlu falan yok, onlar Ankara ağızları...
Madem ki kurultay delegelerine "yoldaşlar" demeyi biliyorsun, bundan böyle senin de adın Birinci Sekreter Kemal arkadaş.
(Laf aramızda orada da bayat kalmışsın, çünkü "eski tüfekler" yoldaş derler, yeni tüfekler arkadaş.)
Kemal arkadaş, senin için "dümeni sola kırdı" dediler.
Öyle ya, Nâzım'dan şiirler okumalar, Ernesto posterleri falan...
Bütün Babıali çemişlerinde heyecan dalgaları yarattı.
Hatta, Stalin'in parti birinci sekreterliği makamıyla yetinip Kalinin'i göstermelik cumhurbaşkanı yapması gibi, Güldal Mumcu'yu da Çankaya'ya çıkarmayı planlıyormuşsun, öyle de dediler... Meclis seçimini kazanırsan bir kukla, yok eğer AKP kazanırsa da "stoper" (pardon, stopöz!) Ama bak, başka şeyler de diyorlar Kemal arkadaş...
Bak bizim Galatasaraylı çocuklar sormuşlar, sen ne biçim solcusun ki "uluslararası finans sisteminin adamı" Kemal Derviş'i partiye çağırıyorsun? (Sonra da konuştum ama çağırmadım diyorsun, güvenilmez Kemal.) TÜSİAD ve/veya TOBB hakkında bugüne kadar ağzını açıp da tek laf ettin mi? Soruyorlar.
Türkiye'yi soyan "faiz lobisi" hakkında herhangi bir fikrin var mı? Öğrenmek istiyorlar.
IMF hakkında olumlu ya da olumsuz herhangi bir görüşün var mı? (Ben senin yerinde olsam şimdi "solcuyuz ama Türkiye İş Bankası'nın da ortağıyız, nasıl ağzımı açayım" derdim vallahi.) Mezar taşlarını koyun mu saydın de bre Kemal, sen solculuğu oyun mu sandın?
Yandaş medyaya atıp tutuyorsun, hükümet devirip hükümet kurduran medya sermayesi hakkında ne düşünüyorsun?
Seni destekledikleri sürece istedikleri her hokkabazlığı yapabilirler mi?
İş kazalarında insanlar patır patır ölüyorlar, insanlar sigortasız, sendikasız çalıştırılıyorlar, haberin var mı? "Kürt meselesini ben çözerim" diyorsun ama nasıl çözeceğini hiç kimse bilmiyor. Nasıl çözeceksin? "Kemalist devletin" bağlarını çözerek mi?
Hem Kemalist, hem sosyalist, hem sosyaldemokrat hem de bürokrat nasıl olunuyor Kemal?
Ne yani, NATO'dan falan da mı çıkacaksın Kemal? "Seninkilerin" Suriye diktatörü Beşar Esad'a destek vermeye gittiklerini duymuş muydun Kemal, yoksa gazeteden mi öğrendin?
Hadi yürü Kemal arkadaş... Nasıl olsa yakında yeni bir kurultay toplarsınız, çık orada kürsüye, özeleştirini yap.
Kitle çizgisinin sınıfsal alafortanfonisinde kesinkes belirginleşen objektif ve sübjektif pratiğin bayrağını teoriyi daha iyi özümseyerek yükselt ve de aydınlar katında devrimci bir yaklaşımla özeleştiri etkinliğine katıl. (Bu cümleden bir şey anlamadın mı? Vallahi ben de anlamadım.) "Temukraaatik" olsun.
Arkada da şey çalsın: Vencereemoos, Vencereemoos...
İsterseniz "Düriye'nin Güğümleri Kalaylı"yı da çalabilirsiniz, farketmez.

BİZE ULAŞIN