MEHMET BARLAS MEHMET BARLAS

Michael Jackson'u "Vitiligo" beyazlatıyor

DÜZELTME

Geçen hafta sonu "Siyah derili başkanın ülkesinde beyazlaşmaya çalışmak" başlığı altında yazdığım yazıda "tam beyaz olurken, ülkesinin her renkteki insanları siyah derili Obama'yı Başkan seçtiler" demiştim...
Bu yazıma Michael Jackson hayranı sayın okurlarım "haklı olarak" tepki göstediler.
Samed Ördek, Duygu Bakırdağ, Esra Jackson, Cumhur Gökmen, Mehmet Ülgen imzaları ile gelen e-maillerde Michael Jackson'un kendi isteğiyle değil, "Vitiligo" hastalığına yakalanması sonucu derisinin renk değiştirdiği anlatılıyordu.
Michael Jackson'un Türk hayranlarının kurduğu www.mjturkfan.com internet sitesinde de bu bilgilerin bulunduğu anlatılmaktaydı.
Bu vesile ile "Vitiligo"nun ne olduğunu da öğrendim.
-Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur. Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir.
Benim bu hataya düşmemin nedeni ise, herhalde 1986'da hastalığa yakalanan sanatçının bunu 1993'e kadar gizlemesidir. Oprah Winfrey'in sıkıştırması sonucu televizyon programında hastalığını açıklayana kadar, dünya medyasında Michael Jackson'un kendisini beyazlatmaya çalıştığı yazılmaktaydı.
Demek ben de bunlardan etkilenmişim.
Ayrıca sanatçıda "Vitiligo" dan daha tehlikeli bir hastalık olan "Lupus"un varlığı da teşhis edilmiş.
Bu durumda ona sağlık, hayranlarından da özür dilemekten başka yapacak bir şey bulamıyorum.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.