MEHMET BARLAS MEHMET BARLAS

Vatandaş olarak bize düşen Afrin’deki askerimizi desteklemektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, partisinin Kütahya Kongresi'nde " Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Menbiç takip edecek" açıklamasını seslendirdiği dakikadan sonra, gündem eskisinden çok farklı bir zemine oturmuş bulunuyor.

Desteklemeliyiz
Sınır ötesi askeri operasyonlarda tabii ki beklenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Hiç risk taşımayan operasyonlar ancak film senaryolarında bulunabilir. Ancak ülkenin güvenliğini ve bütünlüğünü hedef alan gelişmelere karşı ülkenizin silahlı kuvvetleri sınır dışında operasyon yapmak zorunda kalmışsa, vatandaş olarak size düşen şey askerlerinize destek vermektir.

PKK çok telaşlı
Her gelişmeyi iktidara gol atmak olarak gören muhalefet anlayışının somut yansımasını, Balkan Savaşı'nda muhaliflerin "Edirne'ye Enver gireceğine Bulgar girsin" demelerinde görmüştük. Tabii ki askeri operasyona hedef olan terörist örgütler de, bu operasyonu durdurmak ve başarısızlığa uğratmak için her yolu denerler. Nitekim PKK elebaşı Murat Karayılan da, Rusya'dan yardım istemiş ve Rusya'nın hava operasyonları için Türkiye'ye izin vermemesini istedi.

Bahçeli çok bilinçli
Ulusal bilincin siyasi farklılıkların ötesindeki bir dayanışma ruhunu yansıttığını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin tutumundan görebiliyoruz. Son olarak Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Afrin operasyonunun sahada fiilen başladığını açıklamasının ardından, "Ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olsun. Allah ordumuzu muvaffak etsin" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu eleştiriyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun hafta başında grup toplantısında Afrin'le ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler herhalde tartışmalara neden olacaktır. Kılıçdaroğlu, "Oraya asker sokacaksanız, seni kefenle karşılayan arkadaşlarını gönder önce. Bu milletin fakir fukara çocuğunu oraya gönderme" açıklamasında bulunmuştu..

Amerika hatalı
Bence günün en önemli değerlendirmesi askeri tarihçi Prof. Dr. Edward Erickson'un Türkiye'nin olası Afrin operasyonuyla ilgili olarak AA muhabirinin sorularına verdiği cevaplarda bulunabilir... Terör örgütü PYD/PKK'nın silahları geri vereceğini düşünmediğini söyleyen Erickson, bu durumun Amerika ile Türkiye arasında büyük problem oluşturacağını ifade ederken "Benim şahsi fikrim, ülkem Amerika'nın bu Suriyeli Kürtleri (PYD) destekleyerek korkunç bir hata yaptığını düşünüyorum" diye konuşmuş.
Erckson'un değerlendirmeleri şöyle devam ediyor:

Türkiye inanmıyor
"-Türkiye'ye (terör örgütü PYD/ PKK'ya verilen) silahları geri alacağımıza dair, Başkanımız, Savunma Bakanımız söz verdi. Türkiye'nin buna inandığını düşünmüyorum. Şahsen ben bu silahları geri alabileceğimizi sanmıyorum. En endişe verici olanı bu."

Esad ve Amerika
"-2 bin Amerikalı askerimiz Suriye'de DEAŞ ile savaş halinde ve DEAŞ neredeyse alt edildi. Asıl soru şu, DEAŞ tamamen temizlendiğinde Amerika ne yapacak? Orada kalacaklar mı? Gidecekler mi? PYD'yi, Esad'ı yıkmaya karşı teşvik mi edecekler? Gerçekten bilmiyoruz... Şimdi söyleyebileceğim şey Esad rejimi giderse yerine gelebilecek bir şey yok."

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN