BERCAN TUTAR BERCAN TUTAR

Kürtler için bir ‘Londra meseli’

Dünyanın yeniden dizayn edildiği bir dönemde en yakın müttefikleri dahi ABD'yi birer birer terk ederken nedense Kürtler Sam Amca'nın ipine daha çok sarılıyor. Eğer böyle giderse Pentagon, CIA ve MOSSAD'ın cepheye sürdüğü Kürtler, tıpkı Birinci Dünya Savaşı'nın sonunda olduğu gibi bir kez daha büyük aktörlerin güç oyununa kurban gidecekler. Çünkü ABD'nin etrafında dönen dünya artık neredeyse durma noktasına geldi. Rusya ve Çin'in başını çektiği yeni ittifak ekseni ise her geçen gün nüfuz sahasını genişletiyor.
Özellikle Pekin'in ekonomik hamleleri ve Moskova'nın Ortadoğu'daki askeri varlığı dengeleri alt üst etmiş durumda. Üstelik bu yeni eksenin küresel ve bölgesel planlarında Türkiye ve İran'ın ağırlığı da giderek artıyor. Böylesine kritik bir küresel süreçte, ABD'nin rakiplerine karşı pazarlık kozuna dönüştürdüğü Kürtlerin, bırakın 'bağımsız devlet' kurmasını mevcut kazanımlarını bile korumaları zorlaşacaktır.
***
Zira Almanya, Güney Kore, İsrail ve Suudi Arabistan gibi ABD'nin 'modern ofis boyları' dışındaki hemen herkes su almaya başlayan Atlantik gemisini terk etme yarışında. 'Yeni Fransa' Rusya, Türkiye ve İran ile ilişkilerini güçlendiren bir strateji izlerken ABD ile 'özel ilişkilere' sahip İngiltere'nin manevra kabiliyeti ise dudak ısırtıyor.
İngiltere bilhassa Çin'le girdiği ekonomik ilişkiyle Moskova, Pekin, Ankara ve Tahran'ın başını çektiği yeni ittifaka göz kırpıyor. Londra ve Pekin arasındaki derin ağın en önemli ilmeği, Çin lideri Şi Jinping'in Ekim 2015'teki dillere destan ziyaretinde atıldı.
Bu ziyarette bir nükleer santral inşasının da yer aldığı on milyarlarca dolarlık anlaşmalar imzalandı. Batı medyası ziyareti, "Kraliçe herhangi bir ABD başkanını Londra'da böyle karşılamamıştı" şaşkınlığıyla aktardı.
***
Bu yakınlaşma elbet bir gecede olmadı. 2010'dan beri İngiltere'deki Çin yatırımları yıllık yüzde 85 gibi efsanevi oranlarla büyüyor. İngiltere'de 60 milyar doları bulan yatırım miktarı, şimdiden Çin'in Avrupa genelindeki toplam sermaye stokunun üçte birini sollamış durumda. Şu anda Çin'in İngiltere ile ticareti ABD ile yapılandan 9 kat fazla.
Çatışma yerine ekonomik kazancı seçen Londra artık Çin'in Batı'daki en iyi ortağı konumunda. Bu yüzden İngiltere, ABD vetosunu yok sayarak Mart 2015'te Çin'in IMF ve Dünya Bankası'na alternatif diye kurduğu Asya Altyapı Yatırım Bankası'nın ilk kurucularından oldu.
***
İngiltere'nin rotası dünyanın gidişatı, ağırlık merkezinin nereye kaydığı ve Büyük Oyun'un nerede kurulduğunun da göstergesi. Kimse Ortadoğu başta olmak üzere Avrupa, Afrika, Orta Asya ve Latin Amerika'da kontrolü hızla kaybeden ABD'nin ne yaptığından emin değil. Zira 'dünyanın jandarması' rolünde çuvallayan ABD artık istikrarsızlık merkezi. Boşuna, küresel anketlerde DEAŞ ile birlikte en büyük tehdit kaynağı ve güvenlik sorunu olarak ABD çıkmıyor karşımıza.
Bakmayın siz 'Sam Amca'nın zırhlanıp caka satmasına. Dünya, ABD'nin üstündekinin zırh değil hasta elbisesi olduğunun farkında.
***
Bu anlamda Kürtlerin önünde iki yol var. Ya yeni ittifak dairesine katılıp kazanacak ya da ABD'nin küresel çaptaki askeri üs zincirinin bir halkasına dönüşecekler.
İngiltere bile dostu ABD ile yürümenin yanlışlığını görüyor. Kürtler de bunu görmeli ve hasta adam 'Sam Amca' yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlik ettiği Türkiye ile yürümeli. Yoksa diğer bütün yollar felakete çıkar.
BİZE ULAŞIN