Fenerbahçe'nin yeni yönetimi 23 Mayıs'ta seçilecek. Başında Aziz Yıldırım bulunacak ama listede kimler yer alacak ya da almayacak bilinmiyor. Son üç yılda yaşananlara, yapılan hatalara bakıldığında, bir değişim şart. Bu revizyon hem yönetimdeki lokomotiflerde olabilir, hem de Aziz Başkan'ın artık çözüm olamayan futbol görüşünün değişmesinde. Çünkü hatalar bu kadar biriktiğine göre, ya gerekli uyarılar yapılmıyor, ya da uyarılara rağmen başkan bildiğini okuyor. İki türlü de hataların düzeltilmesi gerekiyor.
Bu tip başkanlık modelinin tutmadığı ortada. Aziz Yıldırım'ı da yönetecek yeni bir oluşum şart. Ki bu oluşum Fenerbahçe'yi gerçekten de "kurumsal" yapacak adım olabilir.

FUTBOL DİREKTÖRÜ ŞART
Bugün Aziz Başkan, Mahmut Uslu, Murat Özaydınlı veya Ali Yıldırım, "sıkıldık" diyerek ayrılsalar, kulüpte transfer yapabilecek, sözleşme düzenleyebilecek kimse yok. Senede 200 milyon doların harcandığı bir kurumda, bu ilişkileri yönledirecek tek profesyonelin olmaması garipliktir.
Futbol Direktörü, geçen yıllardaki CEO'ya yapılanlardan uzak bir seçim olmalıdır. Camianın potansiyelleri arasında bu görevi yapabilecek başta Pierre Van Hooijdonk olmak üzere, Oğuz Çetin, hatta Ümit Özat gibi isimler var . UEFA ilişkilerinin yönetilmesi, yabancı ve genç oyuncuların takibi, teknik direktörün belirlenmesi, takımın yapısına uygun isimlerin seçilmesi konusunda planlamada "birinci el" olacak bu ekip, elbette ki, Başkan ve yönetime sunacağı raporların sonucuna göre hareket etmelidir.

HOCALIĞI BIRAKMALI
Aziz Başkan'ın "her sene bir yıldız" politikası, son transfer ve ekonomik kriz ile belirsiz bir durum aldı. Kulübü daha çok borca sokmak mıdır çare, ya da geleceğin yıldızlarını yaratarak tempolu bir takım ortaya çıkarmak mı? Taraftar iyi futbolcular seyretmek istiyor. Oyuncunun adından ziyade ortaya koyacağı performansı daha çok önemseyeceklerdir. Yeter ki, bu onlara samimi bir şekilde anlatılsın, kandırılmasınlar.
Reçete; Aziz Başkan'ın asli görevine; başkanlığa geri dönmesine bağlıdır. Teknik direktörlüğü, yardımcılarıyla birlikte bırakması gerekiyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.