CEMALETTİN GÜRSOY CEMALETTİN GÜRSOY

Tutuklu bile olsa özürlünün maaş alması engellenemez

Sevgili okurlar bürokratik engelleri aşmada zorlanan özürlülerden gelen şikâyetler bitecek gibi değil. Halbuki var olan yasalar adam gibi uygulansa mağdur insan sayısı azalır. Ama ne hikmetse yasalardan bihaber olanların inatla "ıhh" demesi yaşamı iyice zorlaştırıyor. Burdur ve Nevşehir cezaevinden mektup gönderen iki okurum mağdur olmuş soruyor:
Cemalettin Bey 18 yaşıma kadar yetiştirme yurdunda büyümüş hiçbir geliri olmayan biriyim. Şu an Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutukluyum. 2022 sayılı Yasa'dan maaş almak için valiliğe başvurdum. Durumum incelendi ve muhtaç olduğuma karar verildi. 23.06.2009 günü % 40 özürlü raporumla maaş için ilgili kuruma müracaat ettim. Ancak bir türlü maaş bağlanmadı. Zorunlu ihtiyaçlarımı karşılayabilmek için Fon'dan yardım talep ettim, olumsuz cevap aldım. Acaba tutuklu olmam maaş almama neden olur mu? Çok acil bu yazımı yayınlayarak karanlık dünyamızda bize ışık tutmanızdan dolayı teşekkür ederim. Ali Durak
Değerli okurum. 2022 Sayılı Yasa kapsamında özürlü maaşı alabilmeniz için, aylık gelirinizin 90 liranın altında, muhtaç durumda olmanız ve herhangi bir kurumda SGK'lı olmamanız gerekiyor. Zaten Burdur Valiliği 20.10.2009 tarih ve 470 sayılı yazıyla muhtaç olduğunuza karar vermiş. Tutuklu olmanız özürlü maaşı almanıza etki etmez. Muhtaç ve özürlü olmanız yeterli. Tüm şartları taşıdığınıza göre SGK'nın size özürlü maaşı bağlamaması tuhaf. Anlaşılan SGK engelliye engel olmaktan zevk alıyor.

Sayın Gürsoy, bu mektubu size Nevşehir Kapalı Cezaevi'nden yazıyorum. Yazılarınızı takip ediyorum ve birçok konuda sayenizde bilgi sahibi oldum, sağolun.
Ben % 54 oranında raporu olan özürlü bir kişiyim Abi, ben şunu merak ediyorum: Şu anda özürlü maaşı alıyorum. Hükümlü olursam (yani temyizdeki dosyam onaylanırsa) özürlü maaşı kesiliyormuş. Bu doğru mu? Cevabınızı bekliyorum. Rumuz Hümanist
Öncelikle geçmiş olsun. Sizin gibi kader mahkûmlarının yaralarına yazılarımla merhem olabildiysem ne mutlu. Sorunuza gelince, hükümlü olmanızdan dolayı mevcut yasalara göre özürlü maaşınız kesilmez. Ancak, sağlamken sahte rapor alarak ve durumunuzla ilgili kuruma yanıltıcı bilgiler vererek maaş bağlatmanız ya da özürlü maaşı alırken SGK'ya tabi olarak çalışmanız halinde özürlü maaşınız kesilir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.