NUR ÇİNTAY NUR ÇİNTAY

Geleceğin gezginleri kaça ayrılacak?

Sosyal medyacı mısınız, etikçi mi? 2030'da altı farklı gezgin tipinin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Bozcaada mı, Beypazarı mı? Birbirinden çok farklı iki festival düzenleniyor. Paris mi, Barselona mı? Caz keyfi ya da gündönümü şenliği, haziran bereketiyle geçiyor...

2030'a dair nasıl planlarınız var? Çocukların okulu, evin nihayet biten borcu diye alt alta yazıp hesap mı ediyorsunuz, o zamana kim öle kim kala mı diyorsunuz? Çok da öngörülemez bir uzak gelecek değil, alt tarafı 15 yıl sonrası. Ve bir sürü araştırma kabaca gösteriyor bize 15 yıl sonra olacakları... Amadeus'un raporuna göre mesela, 2030 yılında dünyada 1.8 milyar kişi yurtdışı seyahatine çıkacakmış. Ama geleceğin gezginlerinin alışkanlıkları da beklentileri de bugünkülerden farklı olacakmış. Amadeus da neyin nesi, bunu bilmek için Mozart olmaya lüzum yok diyebilirsiniz! Amadeus Bilgi Teknolojileri Grubu, turizm sektörü için gelişmiş teknoloji çözümleri üreten, Madrid merkezli bir şirket. Evet, alışkanlıkların da beklentilerin de 15 yıl sonra aynı olmayacağını biz de söyleyebiliriz ama müstakbel gezginleri oturduğumuz yerden altı gruba ayıramayız. Fütürologlar, seyahat uzmanları, muhtelif bilirkişiler bir araya gelmiş, yakın bir gelecekte altı yeni gezgin türünün ortaya çıkacağına karar vermiş:
1. SOSYAL MEDYACILAR: Bunlar sadece internetteki değerlendirme, tavsiye ve şikayetleri göz önüne alacak ve gittiği yerin kendisinden ziyade sosyal medyadaki imajına nasıl katkıda bulunduğu üstüne kafa yoracak. Bunun neticesinde sadece sosyal medyadaki etkinin artırılmasını hedefleyen yeni bir seyahat pazarı da ortaya çıkacak deniyor ki çok anlaşılır.
2. KÜLTÜR DÜŞKÜNLERİ: Tek amaçları yeni kültürler tanımak olan bu grup konfor aramayacak; ne kadar otantikse o kadar iyi.
3. ETİKÇİLER: Başkalarının hayatlarını iyileştirmek için gezenler... Seyahatlerini en küçük karbon ayak izini bırakacak şekilde planlayanlar... Gönüllü çalışmalara katılanlar... Bunlar onlar.
4. RAHATLIK ARAYANLAR: Bir grup da mümkün mertebe efor harcamaktan kaçınacak. Paket turcular, 'Armut piş ağzıma düş'çüler, garanticiler, tembeller...
5. ZORAKİ GEZGİNLER: İş ya da özel sebeplerle, biraz mecburiyetten yollara düşen, zamanları da bütçeleri de kısıtlı olanlar... Seyahati kolaylaştıracak akıllı teknolojilerden yararlanmak isteyecekler.
6. ÖDÜL AVCILARI: İş güçle boğuştuktan sonra kendini ödüllendirmek isteyenlerle tanışın son olarak. Onların derdi seyahatten keyif almak, plaza itiş kakışından sonra 'Oh, değdi ama' diyebilmek. Tüm gruplara iyi yolculuklar diyelim şimdiden...

BOZCAADA VE BEYPAZARI'NDA NELER OLUYOR?
BOZCAADA: Bu ay Bozcaada'da Türkiye'nin ilk ve tek ada festivali düzenleniyor: Mercedes-Benz Go Bozcaada Festivali. 23-28 Haziran tarihlerinde adrenalin üst seviyelerde gezinecek belli ki çünkü Avrupa'nın en parlak kiteboard'cularını bir araya getirecek prestijli bir spor organizasyonu söz konusu: Mercedes-Benz Avrupa Kiteboard Şampiyonası. Ayrıca Bozcaada Freestyle Open Kiteboard yarışları, bisiklet turları, kumsal partileri, canlı performanslar, Duman konseri... Dinamik festival velhasıl...
BEYPAZARI: Birkaç yıl önceki Ankara seferimizde uğramıştık; Beypazarı, ilginç yer. Safranbolumsu evleri, serçe parmak ebatı sarmaları, galetamsı ama tereyağlı dolayısıyla da çok lezzetli Beypazarı kurusu var. Tarihi, sanatı, zanaatı hissettiren de bir yer; İpekyolu üzerinde olmanın hakkını vermiş, yıllar boyu gümüşü, bakırı, demiri, deriyi, ipeği işlemişler. Beypazarı Festivali'nin bu yıl 22'incisi düzenleniyor. 12-13-14 Haziran tarihlerinde yani önümüzdeki hafta sonu. Uluslararası bir festival bu; pek çok yabancı halk dansları topluluğu da gelecek. Beypazarı'nı hem de böyle şenlikli bir döneminde görmek tatlı olabilir.

PARİS'TE CAZ FESTİVALİ
Paris daima iyi fikirdir. Ama bu ay ekstra iyi. Hem bahar diye hem de haziran ve temmuz ayları, bilhassa da hafta sonları, caz demek oluyor. Botanik bahçesi, dünyanın ünlü caz müzisyenlerini ağırlıyor. Bu yıl 21'inci defa düzenlenen Paris Caz Festivali, Latin müzikleri ve danslarına da yer veriyor, atölye çalışmalarına da. Tam da bugün başlıyor ve 27 Temmuz'a kadar sürüyor. Keşke, inşallah ve amin diyelim.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN