PROF. DR. BENGİ SEMERCİ PROF. DR. BENGİ SEMERCİ

Hijyen çocuklukta başlar

Kazanılmış bir alışkanlığı değiştirmek, yeni bir alışkanlık edinmekten çok daha zordur. Bu nedenle çocuklara temizliğin ne şekilde yapılacağına ilişkin doğru bilgilerin ilk baştan verilmesi çok önemlidir.
Çocuk doğduğu andan başlayarak öğretilenlerin yanı sıra yaşadığı evin alışkanlıklarını taklit etmeye başlar.
Üstünün temiz olması gerektiği, nerelerin kirli olabileceği ebeveynler tarafından sık sık hatırlatılır. Diğer yandan yemek yemeden önce ve sonra, tuvalet sonrasında el yıkama en basit hijyen kurallarındandır. Bu kurallar çoğu kez çocuğa hatırlatılır.
Ama hijyen kişisel temizlik ile bitmez. Aynı zamanda çevre temizliği de önem kazanır. Toplumsal alanların nasıl kullanılacağı, çöpün nereye atılacağı, ortak tuvaletlerin temiz tutulması küçük yaşlarda öğrenilebilecek alışkanlıklardır. Eğer bu eğitim düzgün verilmezse hem kişisel hem de genel hijyen açısından sorun yaşayan erişkinler haline gelirler.

ORTAK TUVALETLER GÖSTERGE
Ortak tuvaletlerin kirliliği bir çok insanın şikayet ettiği şeylerin başında gelir. Tuvalet eğitimi dönemi bu tür kuralların öğretilmesi için uygun bir fırsattır. Çocuklara tuvaletlerini yaptıktan sonra kendilerini ve etrafı nasıl temizleyeceklerini göstermek gerekir.
Tuvaletini yaparken etrafı kirletmemek, su ve tuvalet kâğıdı ile temizlenmek, kâğıdı çöp kovasına atmak, sifonu çekmek, ellerini yıkamak bu süreçte öğrenilmesi gereken temel temizlik adımlarıdır. Bunun için çocuğunuza adımlar yaratabilirsiniz. Neler yapılması gerektiğini adım adım anlatan bir poster yaratıp bunu banyoya asmak çocuğunuz için öğretici olabilir. Ayrıca gerekli malzemeleri kullanabileceği şekilde hazır bulundurmak da motivasyonunu artıracaktır.
Tuvalet kullanımı sosyalleşmenin de önemi bir parçasıdır. Tuvaletler ortak kullanım alanlarıdır. Çocuğunuzun bunun bilincinde olması ve kendisinden sonra tuvaleti kullanacak kişileri düşünürek hareket edebilmesi de kendi temizliği kadar önemlidir.
Erişkin dönemde tuvaletlerin kirliliğinden yakınan ama sadece kendi temizliğine önem verip, kullandığı tuvaleti pis bırakan, çöpleri yere atan kişi sayısını düşündüğünüzde bu eğitimin önemi daha iyi anlaşılacaktır.
Tuvalet kullanımı aynı zamanda çocuğun bazı sosyal kuralları, cinsellikle ilgili ayrımları ve kendini korumayı öğrenmesi için de bir fırsattır. Tuvaletin kapısının kapalı olması gerekliğini, başkaları tuvaletteyken içeri girilmeyeceğini, kendisi tuvalette olduğu zaman başkalarının izlemesine izin vermemesi gerektiğini, kızların ve erkeklerin ayrı tuvaletleri olduğunu öğretmeye olanak sağlar.
Her şey gibi temizlik alışkanlıklarının abartılması da sağlıksızdır. Temizlik konusundaki zorlamalar ve aşırı kontroller ilerleyen yaşlarda takıntı sorunlarının temel sebeplerindendir.
Tuvaletini yapmanın doğallığı kadar, tuvalet sonrası temizlenmenin de doğal olması, tahriş edecek, zorlayacak, canını acıtacak şekilde olmaması çok önemlidir. Tüm bunları öğretirken, her konuda olduğu gibi çocukların en kolay görerek öğrendiklerini unutmamak gerekir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.