PROF. DR. BENGİ SEMERCİ PROF. DR. BENGİ SEMERCİ

İkinci çocuk zamanı

Sık sorulan sorulardan biri; ikinci çocuğu ne zaman planlamak gerekir? Bir başka soru ise; iki çocuk arasında kaç yaş fark idealdir? Birçok anne baba çocuklar arasındaki yaş farkı az olursa biri ile yeterince ilgilenemeyecekleri endişesi taşırken bazıları ise arada çok yaş farkı olursa çocukların anlaşamayacakları endişesi taşıyorlar.
Bu sorunun kesin ve doğru tek yanıtı yok. Çünkü çocuk dünyaya getirmek, ikinci çocuk için zamanlamayı seçmek sadece iki çocuk arasındaki yaş farkına bağlı değildir. Anne sağlığı, ailenin durumu, çocuğun durumu ve diğer tüm koşullar değerlendirilerek alınabilecek bir karardır.
Hamilelik ve doğum kadının bedensel sağlığını etkileyen süreçlerdir. Dolayısıyla bir sonraki doğum için annenin beden sağlığının toparlanması gerekir.
Peş peşe yapılan doğumlar anneyi olumsuz etkiler. Kadın doğum uzmanları iki gebelik arasında üç yıl olması gerektiğini söylüyor. Bu konunun aynı zamanda annelerin ruh sağlığı açısından da düşünülmesi gerekir.

EN UYGUN YAŞ
Özellikle doğum sonrası ortaya çıkabilecek ruhsal hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır.
Anneliğin yorucu, uykusuz bırakan, emzirme ve diğer bakımlardan oluşan süreci de unutulmamalıdır. İkinci çocuk için ailenin ekonomik durumu, ilişkilerinin niteliği, çocuğun bakım koşulları, geleceği için yatırımları da dikkate alınmalıdır.
Bu ölçütler değerlendirildiğinde ikinci çocuk için uygun zaman annenin bedenen ve ruhen sağlıklı olduğu, iki ebeveynin de ikinci çocuğa manen ve maddi olarak kendilerini hazır hissettikleri zamandır.
0-3 yaş, çocukların hızla bedensel gelişim gösterdikleri, birçok beceriyi birden kazandıkları, beyin gelişiminin hızlı olduğu ve çevresel koşullarla anne ilişkisinden etkilendiği ve olanak varsa kreş yerine ev bakımının tercih edildiği bir dönemdir.
Bu dönemde gelecek kardeş, hele de ebeveynler hazır değilse ve gerekli koşullar oluşturulamadıysa olumsuz etkilenmeye açıktır. Birebir ilişkinin azalması duygusal, zihinsel ve nörolojik gelişime etki eder.
Aynı koşullarda çocuk kendini ihmal edilmiş hissedebilir ya da onu ihmal etme endişesi ile ebeveynler yeni doğana yeterli ilgi ve bakımı gösteremeyebilirler. Birlikte büyüme, paylaşma gibi kavramlar ise aradaki yaş az da olsa sorun yaratabilir.
Henüz çok küçük olmasına karşın, yeni gelen bebek nedeniyle kendini bir anda ağabey veya abla olarak bulmak onu kızdırabilir, içe kapanmaya ya da başka sorunlara yol açabilir. Diğer yandan arada yaş farkı açıldıkça çocukluk dönemi paylaşımları azalacaktır. Aralarındaki ilişki erişkin dönemde daha düzenli hale gelecektir.
Çocuklar kardeş istiyor diye yeni bir çocuk yapma kararı alınmaz. Yeni bir çocuk istenip istenmediği ailenin vereceği bir karardır. Aradaki yaş farkı için anne sağlığı ve çocuk gelişimi dikkate alındığı zaman en uygun yaş farkı üç gibi görünmekle birlikte, tüm bunlar göz önüne alındığında ikinci çocuk yapmanın doğru zamanı kendinizi her anlamda yeniden ebeveyn olmaya hazır hissettiğiniz zamandır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.