MURAT DİDİN MURAT DİDİN

Dünyanın merkezi

Bazıları vardır; kendilerini dünyanın merkezine koyarak yaşarlar hayatı. Doğru da eğri de, sevinç de hüzün de, onların katkısıyla, onların etkisiyle, hep onların yanıbaşında yaşanır. Rubio 17'li yaşlarda neredeyse tüm milli takımlarında kullanılıp "Made in Spain" damgasıyla piyasaya sundukları en genç ürünleri onların. Dün oyuna her dahil oluşunda bizlere büyük dostluk, onlara da gerçek sıkıntıyı yarattı. "Çekilin kenara ben oynayayım" zihniyetiyle...
Savunmayı göstermelik yapan, değerine fazla inanmayan, hücuma öncelik veren Navarro
'nun başını çektiği İspanyol kısalarına karşı, her hücumda penetre denedik.
Onların kısalarının zaafı olan birebir savunmalarını zorlayarak adamımızı geçip ekstra pasla boş oyuncuyu bulmak üzerine kurulan düzenimizle...Artık takım olup bu ekstra pastan da şiddetle zevk aldığımız için onların çember altı sertliğine rağmen çok rahat atışlar bulduk. Boşları biraz daha yüzdeli soksak dün de farka gidebilirdik.
Avrupa basketbolunun NBA'den en büyük farkı, oyunun gösteriden ziyade 40 dakika sahanın her yerinde takım paylaşımına ve takım mücadelesine ihtiyaç olması. Bir de savunmadaki takım sertliği. Ersan üst seviyeye ulaşan olgunluğuna dört dörtlük bir katkıyla turnuvadaki en yüksek performansını ekledi.
Ender, isolation dediğimiz birebir oyunlarda hep doğru seçimlerle rakibi eksilterek görevini layıkıyla yaptı. Doğru değerler, rahatlık, huzur ve inanç getirir. Bu kadar doğrunun yanında Semih de raflardaki "Semih'i beklerken" kitabını tedavülden kaldırdı.
Artık o da döndü, hem de ne dönüş!
İspanya, "Ben mi, sen mi? NBA'ciler mi, Avrupacılar mı" sendromuna düşmüş Rubio'nun önderliğinde. Yanlış da yanlışı getirir.
Coach Scariolo bu kaostan öylesine etkilenmiş ki; kariyeri boyunca birebir üretimi olmayan Llulu'ya oynattı o son hayati topu...
Bizde ise Tanjeviç bir sayılık farkta rakibin şut yerine penetreyi tercih edeceğini, içeriyi zorlayacağını hesapladı. Pota altını iyice etkinleştirmek için Ömer Aşık'ı sokup takımı uzattı. Ömer'in bloğu basketbolda dünyanın merkezi bireyselliğin artık prim yapmadığının, doğruları bulup yaşamanın, paylaşımın zirve yaptığının en güzel örneğiydi.
Tebrikler çocuklar!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.