MURAT DİDİN MURAT DİDİN

Yaşam formülü

Basketbol, hayatın, tüm sporların, yaşamın koşullarından yani hayatın içinden bir kesit... Bugün ister tüccar ol, ister bürokrat, ister politikacı, ister müzisyen, sıkıntılı anlarında zorlandığın anlarda kazanmak istiyorsan asla geri adım atma.
Dün öyle bir maç yaşadık ki herhangi bir maçtan da öte Dünya Şampiyonası! Adı bile ürkütmeye yeterli... Ama sahada o finali zevke dönüştürmeye çalışan, kazanacaklarına yürekten inanan ve asla geri adım atmayan o 12 aslanı ve onları hazırlayan büyük aslanları yani idari ve teknik heyeti canı gönülden kutlamak gerek. Bütün bir maçı beşer dakikalık fotokopiler halinde 6-8 sayı geri düş, 2'ye indir, tekrar 6-8 geri düş, yine 2'ye indir şeklinde oynadık. Bıkmadan usanmadan direnç ve inanç gösteren tüm oyuncularımızın ellerini öpmek gerekli.
Kerem son turnikeyi topu Hido'dan çalıp (!) attı, ondan önce de galibiyete can veren üçlüğü soktu. Ender kendi özgüvenini de aşarak maçın aleyhimize üç kopma anını üç değerli üçlükle durdurdu. Kerem Gönlüm, Keselj'e boy avantajını kullanarak post-up'larla pozisyonlar yarattı. Hido sıkıntılı başlamıştı ama büyük bir ağırlık koyarak takımını maça ortak etti.
Geride kaldığımız ve zone defans uyguladığımız anlarda savunmanın önündeki iki kişi, üç kişilik agresiflik gösterdi. İzleyenler mutlaka Semih'in o son tipe yaptığı bloğu görmüştür... Altını defalarca çizmek lazım. Şuta değil tipe yaptığı blok dünya finalini getirdi.
Bu, aynı amaçla 75 milyon kişilik bir aile olmuş olan Türkiye'nin başarısı. İster inan ister inanma bugün bayramın son hediyesi gelecek. Hem de ABD karşısında. Yorulan ABD'yi ve Durant'ı durduracağız. ABD o baskı altında kolay oynayamayacak.
Bu oyunda o kadar çok paremetre var ki... 4,3 saniye kala Kerem, Hido'nun elinden kaçan topu öyle bir kurtardı ki topu çalmakla kalmadı bir anda bomboş pozisyon yakaladı ve tarihimizin en değerli sayısını attığında artık finali hissettik. Ama 0,5 saniye kala oyunun ve finalin değişme şansını elimizde tutmamız için Semih'in bloğuna ihtiyaç duyduk.
Bugün de tarihimizin en önemli maçında 2010'un rüya takımı olarak eski rüya takım ABD'ye karşı asla pes etmeyerek, yaşam formülünü doğru uygulayarak şampiyon olacağız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.