DİLEK GÜNGÖR DİLEK GÜNGÖR

Boyner çek, Koç araba versin!

Siyaset yazarı filan değilim ama 2019'daki belediye seçimleri öncesinde kulislere yansıyan isimler arasında işadamları ve işkadınlarını görünce birkaç kelam etmek istedim.
Görenleriniz olmuştur. Önceki gün CHP'nin İstanbul Belediye Başkanlığı seçimleri için Ali Koç ve Ümit Boyner'in ismi ortaya atıldı. Belli ki CHP yıldız arayışında...
14 ilçe belediyesinden büyükşehire çıkaracak halkın tanıyıp, benimseyeceği bir isim bulamıyor.
Parti içinde eskinin gözde bürokratları kalmadı. Mevcut milletvekilleri arasında da belediye başkanlığı yapacak uygun bir aday göremiyor. O yüzden ithal aday isimleri zikrediliyor.
Peki bu isimlerden aranan yıldız çıkar mı?
Biliyorsunuz, belediye seçimlerinde vatandaş partisini gözetse de projelere, vaatlere ve kişilere bakar.
Partinin ithal etmeyi düşündüğü adaylar zihniyet olarak CHP tabanını tatmin eder mi? Pek sanmam.
Fakat "Halkın partisini patrona emanet edecekler" edebiyatı yapacak da değilim.
Zira, geçmişteki yerel seçimlerde de bilindik işadamları aday gösterildi.
Ben işin daha çok vaat ve proje kısmına bakıyorum.
Hatırlayın, 1963 yerel seçimlerinde CHP Haşim İşcan'ı aday yaptı. O da hayat pahalılığıyla mücadele, ucuz gıda, elektrik ve kanalizasyon sorunlarını çözme vaadinde bulundu, kazanamadı. 1968'de Orhan Eyüpoğlu her eve su, ucuz meyve-sebze, parke yollar, Taksim Meydanı'nı yayalaştırma projesini gündeme getirdi, olmadı. 1973'te Ahmet İsvan çöp, su ve gecekondu meselesini ön plana çıkardı, ortanın solu dili işe yarayınca seçimi kazandı.
1977'de Aytekin Kotil, çöp ve trafik sorununu çözmek için metro yapacağını söyledi, galip geldi. Türkiye siyasetinde yeni bir dönemi başlatan 1994 yerel seçimlerinde SHP'nin adayı Zülfü Livaneli 'su altına köprü' projesi önerdi, tutmadı. 1999'da CHP'nin adayı Adnan Polat "Şampiyon olacağız" söylemiyle geldiği gibi gitti. 2004'te Sefa Sirmen bugün CHP'liler karşı çıksa da 3. Köprü'yü yapıp raylı sistemi geçireceğinden bahsetti, ikinci parti olabildi. 2009'da Kemal Kılıçdaroğlu şehre proje üretmek yerine merkezi hükümetin politika alanındaki vaatleri sıralayıp, üst üste gaf yapınca kazanamadı.
2014'te Mustafa Sarıgül aday yapıldı o da vatandaşı ikna edemedi. 2019'da Koç veya Boyner CHP'nin adayı olursa mega projeleri ne olur merak ediyorum.
Bence, Ali Koç her eve birer araba versin, Ümit Boyner de her aileye aylık 5.000 TL alışveriş çeki göndersin!
Belki CHP'ye seçim kazandırırlar.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
BİZE ULAŞIN