Dünkü yazım üzerine, İzmirli bir okurumdan gelen mesaj ve sorusu şöyle:
"EXPO 2020 organizasyonu, İzmir için çok büyük bir fırsat, umarım bu fırsat kaçmaz. Ankara'nın da aday olmak istediğini yazmışsınız, bu ne kadar doğru?"
Sevgili okurumun yazdığı gibi, EXPO 2020 adaylığı ve sonrasında, eğer başarılabilirse bu organizasyonun İzmir'de gerçekleştirilmesi, kent için çok büyük fırsat. Fırsatın büyüklük ölçeğini yansıtmak için, bir iki örnek vereyim. Tam olarak, aslında 'Dünyanın tarih, kültür, eğitim, bilim, yenilik' olimpiyatları olarak tanımlayabileceğimiz EXPO'lar; ülkeleri, tek tek birikimlerini daha güzel bir dünya için paylaşma amacıyla, bir araya getiriyor.
Örneğin Şanghay 2010 EXPO'su da "Daha iyi şehir, daha iyi yaşam" temasıyla 190 ülkenin katılımıyla düzenlendi. Altı ay süren, ekim ayı sonunda biten, Çin'in Şangay şehrinde düzenlenen EXPO, rekor bir ziyaretçi rakamına ulaştı. EXPO'yu BIE'nin resmi verilerine göre, tam 73 milyon insan ziyaret etti. Şanghay civarındaki turizm hareketinin parasal karşılığı 12 milyar dolar oldu; ziyaretçilerin toplam harcamaları ise 6.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Şangay için yapılan yatırımları bir kenara bırakıyorum; sadece bu rakamlar bile, EXPO'nun bir kent için yarattığı fırsatları çok iyi yansıtır.
Değerli okurumun Ankara sorusunu da yanıtlayalım.
Türkiye'de İzmir dışında, Ankara da EXPO 2020'ye resmi aday olabilmek için, ciddi lobi faaliyeti yürütüyor. Ankara'nın "expo2020ankara.com" adresli bir internet sitesi de var. Ankara'nın EXPO çalışmaları için, bir kurul oluşturulmuş. Lobi faaliyetleri, başta 2016 küçük EXPO'sunun Antalya'ya kazandırılmasında ciddi emeği olan (eski İzmir ve Antalya Valisi) Ankara Valisi Alaaddin Yüksel'in, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, Ankara Sanayi Odası'nın, Ankara İş Dünyası Platformu'nun öncülüğünde sürdürülüyor. Ankara Kalkınma Ajansı da çalışmalara kurumsal destek veriyor. Anladığımız, özellikle başvuru sürecinin resmi olarak başlayacağı 2011 yılında, Türkiye'nin resmi EXPO adaylığı için, İzmir ile Ankara arasında ciddi bir yarışın yaşanacağıdır. Zaten İzmir'e farklı toplantılar için gelen bakanların bir bölümünün, EXPO 2020 konusunda özellikle yorum yapmaktan uzak durmaları, bu yarışta 'eşit' bir görüntü sergileme kaygısının ifadesi. İzmir bu yarışın farkında olmalı. İzmir daha önce yaşadığı tecrübeyle, kendi avantajlarını çok iyi kullanarak, Türkiye'nin resmi adayı olmak için, şimdilik bir adım önde görünüyor. Ama sadece bir adım!

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.
Bugünkü Diğer Yazıları