ALİ GÜLTİKEN ALİ GÜLTİKEN

Ne kadar inanç?

Derbi maçları her zaman üç ihtimallidir ve sürprizlere gebedir. Ama maça geliş şekilleri farklı olan iki takımın da elde ettikleri bu sonuç iki takım açısından da çok normal değil. Beşiktaş ikinci yarının en başarılı takımı. Hem puan olarak hem oyun olarak ligin ikinci yarısını forse eden takım oldu. Herkes bu maça çıkarken bu özelliklerini ortaya koyacak bir takım bekliyordu. Ancak tam tersi oldu. Bu kadar moral desteği yüksek, seyircisi coşkulu ve inançlı bir takımda beklenmeyen bir sonuç ve hayal kırıklığı yaşandı. En başta oyuna başlangıç stratejisi ve Fenerbahçe'nin uyguladığı oyun anlayışını ilk yarıda tamamıyla kabul ederek maçı kaybetti.
Siz değil takımında bu kadar oyuncu eksiği olan Fenerbahçe değil İstanbul'a gelen herhangi bir rakibinize oynaması için bu kadar alan ve zaman bırakırsanız bu mağlubiyeti alırsınız. Fenerbahçe takımı ilk yarı boyunca sahanın her bölümünde çok rahat bir şekilde pas yaparak Beşiktaş'la kedinin fareyle oynadığı gibi oynadı.
Aslında beklenen çok fazla kontratak yapma yeteneği olmayan Fenerbahçe takımına Beşiktaş'ın kendi sahasında baskı yapması ve hataya zorlamasaydı. Ama maalesef tam tersi oldu. Burada Beşiktaş takımının maça yanlış oyun stratejisiyle başlamasının da büyük etkisi oldu. Özellikle ilk yarıda Tello, Delgado, Holosko ve Bobo hem rakibin oynamasına izin verdiler hem de Beşiktaş'ın kullandığı toplarda çok etkisiz kaldılar.
Orta alan içinde kalan Enrst ve Sivok'un da defansif alana çok girmesiyle orta alanın ve oyunun kontrolü tamamen Fenerbahçe'ye kaldı.

FENER YORULDU
İkinci yarı aynı organizasyon çok da farklı olmadan devam etti. Biraz Fenerbahçe'nin yorulup geriye yaslanması ve Semih'in oyundan çıkıp önde rahat top tutma özelliğini kaybetmesiyle Beşiktaş pozisyonlar üretmeye başladı, ancak sonuç değişmedi. Aslında matematiksel olarak Beşiktaş takımının şampiyonluk iddiası Sivas'ın yenilmesiyle aynı şekilde devam ediyor.
Ama ligede ilk beş sırada yer alan takımların hiçbirini yenemeyen Beşiktaş'ın şampiyonluk inancının ne kadar güçlü olduğunun da herkes tarafından yeniden sorgulanması gerekir.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.