ALİ GÜLTİKEN ALİ GÜLTİKEN

Antakya Medeniyetler Korosu

Hatay, kültürlerin ve dinlerin mozaiği olan bir şehrimiz. İçerisinde rahip, imam, haham, rahibe, terzi, öğretim görevlisi, kumaşçı gibi birçok değişik etnik ve dini kökeni taşıyan insanımızın mevcut bir koro düşünün. Bu koroda müslümanı, yahudisi, hristiyanı hepsi birlikte ilahilerini söylüyorlar. Adeta tüm dinlerin ve hoşgörünün uyum dersini veriyorlar. Avrupa Birliği'nin Başkenti Brüksel'den, Avrupa'nın birçok kentine kadar; Ankara'dan İstanbul'a; Türkiye'nin birçok şehrine uzanan şekilde evrensel müzik değerleri ile medeniyetin buluşmasını sergiliyorlar. Amaçları; Antakya'nın ve Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak. Kültürümüzde var olan muhteşem güzellikleri herkes ile paylaşıp onlara yeni bir ufuk açmak. İnsanlığı doğruya ve güzelliğe çekip medeniyetler arasında köprü oluşturmak. Evrensel bir dil olan müzik ile herkesi bir arada tutmak. Yüzyıllardan beri bir arada yaşayan çeşitli kültürleri; camileri, kiliseleri ve sinagogları ile Antakya'nın güçlü geçmişini dünyaya dinsel hoşgörü konusunda örnek olarak göstermek.

FARKI ORTAYA KOYMAK
Bu kadar büyük geçmişi ve tarihi içinde barındıran bu kültür mozaiğinden bu kadar güzel bir uygulamanın ortaya çıkması sürpriz değil. Medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklar, bu kadar güzel bir icraatı bizlere sunarken bir yandan da farklarını ortaya koyuyorlar.
Bu organizasyona destek olan sevgili dostumuz; Hatay Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hikmet Çinçin ve arkadaşlarına küçük bir tebriği de bizler gönderiyoruz.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Turkuvaz Medya Grubu’na aittir. Kaynak gösterilse veya habere aktif link verilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı ya da bir bölümü kesinlikle kullanılamaz.
Ayrıntılar için lütfen tıklayın.