YÜKSEL AYTUĞ YÜKSEL AYTUĞ

TRT’de yeni bir destan başlıyor

'Diriliş: Ertuğrul' ve 'Payitaht Abdülhamid' gibi dizileri ile tarihi yapımlarda dünya standartlarının bile üzerine çıkan TRT, bugünden itibaren 'Mehmetçik: Kut-ül Amare' adlı yeni dizisiyle izleyicinin karşısına çıkacak.
Dizide; vatanı için her türlü fedakarlığı göze alan Osmanlı Devleti'nin efsanevi komutanlarından Süleyman Askeri'nin komuta ettiği Osmancık Taburu ve dizinin ana karakterlerinden 'Mehmet'in silah arkadaşlarıyla birlikte, zorlu Irak coğrafyasında İngilizler'e karşı verdikleri destansı mücadeleleri ve kahramanlıkları konu ediliyor.

KUT YENİDEN İNŞA EDİLDİ
Dizi, muhteşem prodüksiyonu ile de göz kamaştırıyor.
TRT'nin başarılı genel müdürü İbrahim Eren, dizi için İstanbul Riva'da Türkiye'nin en büyük film platosunun kurulduğunu belirterek, "Irak'taki Kut şehri neredeyse yeniden inşa edildi. Bu dev plato dışında;
İstanbul, İzmir ve başka şehirlerdeki tarihi mekanlarda da çalışıldı.
Dizi için binlerce çadır, tüfek, silah ve mühimmat üretildi" ifadelerini kullandı.
Eren, bundan sonraki projeler için de ipucu verdi:
"Dünya markası olma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz.
Yaptığımız dizilerde çıtayı her seferinde yukarı taşıyoruz.
İzlenme oranlarımız ve gelen olumlu tepkiler, bizi yeni projeler için ayrıca motive ediyor.
'Kut'ül Amare' ile başladığımız 'Mehmetçik' serisiyle, Birinci Dünya Savaşı süresince yaşanan bize ait diğer kahramanlık öykülerini de ekrana taşıyacağız."

OYUNCULARA ASKERİ EĞİTİM
Yapımcılığını Bozdağ Film, yönetmenliğini ise Mustafa Şevki Doğan'ın üstlendiği dizinin başrollerinde Kaan Taşaner, İsmail Ege Şaşmaz, İlker Aksum, Gamze Özçelik ve Serdar Gökhan yer alıyor. Yapımda, 35 ana oyuncu ve 160 kişilik özel bir aksiyon ekibi yer alıyor.
Oyuncu ve aksiyon ekibi, Türkiye'nin en iyi askerleri tarafından altı ay boyunca at binme, göğüs göğse çarpışma ve çöl şartlarında mücadele gibi 19'uncu yüzyıldaki Osmanlı askerlerinin aldığı tüm eğitimlere tabi tutuldular.
'Mehmetçik: Kut-ül Amare', bu akşam 20.00'de TRT 1'deki ilk bölümüyle izleyici karşısına çıkacak.

BİZE ULAŞIN